Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 917
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: W gminie Żarów rolnicy podziękowali za plony

Wtorek, 13 września 2016, 16:56
Autor: red
Żarów: W gminie Żarów rolnicy podziękowali za plony
Fot. UM Żarów
Barwny korowód dożynkowy, msza święta dziękczynna, tradycyjne obrzędy, wspólna zabawa oraz pyszności na dożynkowych stołach. Tak rolnicy z terenu gminy Żarów w niedzielę, 11 września dziękowali za tegoroczne plony.

Za tegoroczne plony na dożynkach gminnych w Żarowie dziękowali przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, posłowie na Sejm RP, senator RP, radni Rady Miejskiej Żarowa, przedstawiciele duchowieństwa, dyrektorzy gminnych jednostek, a przede wszystkim rolnicy z terenu gminy Żarów.

Święto plonów rozpoczęła msza święta dziękczynna w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie, podczas której poświęcono dożynkowe wieńce, bochny chleba oraz kosze owoców i warzyw.
- Dożynki to jedno z najważniejszych dla rolników wydarzeń w roku. To czas radości i odpoczynku. Dziś gromadzimy się na mszy dożynkowej w Żarowie, aby podziękować Bogu i umocnić z Nim naszą więź. Pamiętajmy, że wszystkie dary, które znajdują się na naszych stołach to dzieło naszego Boga. Podziękujmy za to wszystko i za te małe ziarenka chleba, z których wyrasta później chleb nasz powszedni. Tak jak dziękujemy za Ciało Chrystusa, które spożywamy podczas mszy świętej - podkreślał ks. Tomasz Krupnik, który celebrował liturgię.

Korowód dożynkowy i dzielenie chleba

Po nabożeństwie tradycyjny korowód dożynkowy z przedstawicielami poszczególnych sołectw udał się na targowisko miejskie, gdzie dokonano prezentacji wieńców oraz przekazania chleba przez starostów dożynek Iwonę Świętak i Mariusza Pabis włodarzowi gminy.
- W tym roku spotykamy się w sercu gminy - w Żarowie, aby wraz z gospodarzami dożynek z Mielęcina i Mikoszowej oraz wszystkimi tu zgromadzonymi wspólnie uczcić prace rolnika. Każdego dnia jakże chętnie czerpiemy z efektów Waszej pracy. Korzystamy ze zbóż, ale też z pozostałych upraw i form rolniczej aktywności. Korzystamy, chociaż tak rzadko biorąc do rąk chleb dostrzegamy, jak wielkiej pracy, jak wielkiego serca potrzeba, aby ten chleb powstał - mówił burmistrz Leszek Michalak.

Ludowo, folkowo i biesiadnie

W barwnych i kolorowych strojach na scenie zaprezentowały się również sołectwa z gminy Żarów. Dożynkowe przyśpiewki śpiewały Koła Gospodyń Wiejskich, radni Rady Miejskiej, sołtysi wsi, przedstawiciele Rad Sołeckich, uczniowie żarowskich szkół oraz mieszkańcy. Dobrą zabawę zapewnili mieszkańcy Mrowin przedstawiając wiejską wersję przeboju Boys "Jesteś szalona", a przy repertuarze mieszkańców Pożarzyska, którzy zaprezentowali się w piosence Dawida Podsiadło "W dobrą stronę" bawili się wszyscy uczestnicy zgromadzeniu na placu targowym. W rytm dożynkowych wiązanek wszystkich zgromadzonych uczestników wprowadzili również przedstawiciele innych sołectw.

Lokalne przysmaki

Dożynkowe stoły uginały się pod ciężarem pysznego jadła przygotowanego przez poszczególne sołectwa. Nie zabrakło tradycyjnego bigosu, pierogów, swojskich wędlin, pasztetów, pieczonego chleba, pysznych ciast, a także wyszukanych soków i nalewek.
- Na naszym stoisku dziś można skosztować wiejskiego smalcu z ogórkiem, pieczonego chleba i wyszukanych ciast. Wszystko przygotowały nasze niezawodne panie, które są aktywne i chcą działać na rzecz naszej wsi. Stoisko, choć jest ich dziś na żarowskim targowisku dużo cieszy się dużym zainteresowaniem. To chyba świadczy o tym, że wszystkim smakuje - mówiła Zyda Zadworna mieszkanka Mikoszowa.

Nagrody dla wszystkich sołectw

Podczas tegorocznych dożynek gminnych burmistrz Leszek Michalak za ciężką pracę, wysiłek, a przede wszystkim wielkie zaangażowanie podziękował także sołectwom. Na ręce sołtysów i przedstawicieli wsi podziękowania i czeki, wspólnie z burmistrzem Leszkiem Michalakiem wręczali również posłowie na Sejm RP Katarzyna Izabela Mrzygłocka i Agnieszka Kołacz-Leszczyńska oraz dyrektor Banku Zachodniego w Żarowie Roman Witwicki.
- Dziękujemy za Waszą obecność na tegorocznych dożynkach gminnych w Żarowie. To wielkie święto wszystkich rolników. Dziś składamy Wam hołd, a jednocześnie wielkie podziękowania za trudną, ale jakże potrzebną pracę. Wszystkie dożynkowe stoiska są suto zastawione lokalnymi smakołykami. To także owoc Waszej ciężkiej pracy - dziękowały rolnikom z terenu gminy Żarów posłanki na Sejm RP Katarzyna Izabela Mrzygłocka i Agnieszka Kołacz-Leszczyńska.

Rozstrzygnięty został także konkurs na najlepszą potrawę. Jury nie miało wątpliwości i przyznało pierwsze miejsce mieszkańcom Mielęcina oraz Mikoszowej za dożynkowe leczo.

Sponsorami dożynek była Agencja Nieruchomości Rolnej oraz Bank Zachodni WBK S.A., który ufundował główną nagrodę za najlepszą potrawę.

Obszerna fotorelacja z dożynek na stronie: www.um.zarow.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group