Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 983
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: W hołdzie bohaterom

Sobota, 7 marca 2015, 10:03
Aktualizacja: 13:25
Autor: red.
Świebodzice: W hołdzie bohaterom
Fot. UM Świebodzice
Już po raz piąty uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach przedstawili widowisko słowno–muzyczne, upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. Nazwa ta odnosi się do członków powojennego podziemia, którzy walczyli z sowietyzacją Polski. Większość z nich została brutalnie zamordowana i uznana za wrogów Ojczyzny.

Od wielu lat pamięć o nich podtrzymywana jest na wiele sposobów - jednym z nich jest ustanowione przez Prezydenta RP Narodowe Święto Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które obchodzimy 1 marca.

Widowisko nawiązujące do tego święta odbyło się 2 marca w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach. Wśród zaproszonych gości byli m. in. radni miejscy z Wiceprzewodniczącym RM Janem Klepcem, radna Teresa Małecka, Jacek Żygłowicz i Dariusz Skalny. W uroczystości uczestniczyła także szefowa świebodzickiego oddziału ZNP Urszula Kruczek, dyrektor MDK Agnieszka Gielata, dyrektorzy świebodzickich placówek oświatowych oraz wielu innych, zaproszonych gości.

Młodzi artyści zachwycili publiczność klimatyczną scenografią, multimedialną oprawą całego widowiska (w tle występujących pojawiały się teledyski i fragmenty filmów) oraz poruszającą interpretacją wierszy. Mocnym akcentem była finałowa piosenka w wykonaniu wszystkich młodych wykonawców. Była to kolejna, wyjątkowa i żywa lekcja historii, przygotowana pod kierunkiem polonistki LO, Ewy Grochowskiej.

W niedzielę, 1 marca, odbył się bieg upamiętniający Żołnierzy Wyklętych, wystartowało w nim około 200 osób.

(Agnieszka Bielawska-Pękala)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group