Poniedziałek, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 485
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W jedności siła

Wiadomości: Morawa
Wtorek, 13 listopada 2012, 12:24
Aktualizacja: 12:25
Autor: red.
Fot. archiwum
Od 5 lat Fundacja św. Jadwigi podejmowała starania o ocalenie neoklasycystycznego pałacu w Morawie przed zniszczeniem, spowodowanym dziurawym, przeciekającym dachem. Po każdym większym deszczu woda zalewała mury, ściany i sufity górnego piętra.

Coraz poważniejsze szkody zagrażały działalności charytatywnego przedszkola i ośrodka edukacyjnego Fundacji. Wreszcie w tym roku udało się zdobyć konieczne środki i pałac – dom otwarty dla wszystkich szczyci się nowym dachem. Jest bezpieczny na długo!

Wiele instytucji i osób zjednoczyła myśl, że warto pomóc. Fundacja od 18 lat działa na rzecz rozwoju stosunków polsko-niemieckich w duchu dobrego sąsiedztwa i przyjaznej współpracy. Własnych pieniędzy na wymianę dachu nie miała. Na fundusz remontowy złożyli się: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Gmina Strzegom i Fundacja Polska Miedź w Lubinie ze strony polskiej oraz Erika Simon Stiftung, Redel Stiftung, Deutsch–Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz ze środków pełnomocnika rządu RFN ds. Kultury i Mediów oraz prywatni darczyńcy ze strony niemieckiej. W jedności siła!

Prace zostały wykonane według projektu i pod nadzorem mgr. inż. Jacka Kramnika przez wrocławską firmę GALEKO zgodnie z zasadami wskazanymi przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dach pokryto blachą zamówioną w firmie RHEINZINK, która także przyczyniła się do sukcesu inwestycji.

Uroczystość zakończenia remontu Fundacja zaplanowała na sobotę 17 listopada 2012 r. – tuż przed spodziewaną jesienną słotą. Wezmą w nim udział wszyscy sponsorzy, a także liczni uczestnicy odbywającego się w tych dniach Seminarium Parkowego, współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group