Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 982
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: W nowy rok z nowymi planami

Poniedziałek, 27 stycznia 2014, 9:16
Aktualizacja: 10:17
Autor: red.
Żarów: W nowy rok z nowymi planami
Fot. użyczone
To był dobry rok dla gminy Żarów. Rok 2013 pokazał, że mimo kolejnych spłat zaciągniętych długów, gmina Żarów wciąż dobrze się rozwija, a co najważniejsze z roku na rok osiąga coraz wyższy poziom dochodów. Aktywność w zakresie pozyskiwania środków pozabudżetowych, ogrom pracy wielu osób, instytucji i organizacji pozarządowych przyniósł znaczne efekty na płaszczyźnie wydarzeń społecznych i gospodarczych.

Dokonania gminy docenili także lokalni samorządowcy. Na spotkaniu noworocznym nie szczędzili słów pochwały dla władz gminy. – Z każdym rokiem widać coraz bardziej, że Żarów jest miastem rozwojowym. Jest miejscem, w którym chce się mieszkać, pracować i realizować inwestycje. I nic dziwnego, Żarów stał się bardziej nowoczesnym miastem. Otwartym na potrzeby wszystkich mieszkańców. Często powtarzam, że Marcinowice powinny brać przykład z Żarowa. Tutaj tyle się ciekawego dzieje. Taka aktywność jest naprawdę imponująca – mówił wójt gminy Marcinowic Jerzy Guzik, składając noworoczne życzenia samorządowcom i mieszkańcom gminy Żarów.

Miniony rok to zdecydowanie rok szeroko rozumianej aktywności w gminie Żarów. Mieszkańcy sukcesywnie mogą obserwować zmiany, jakie zachodzą na wsiach i w mieście. Gmina pozyskuje kolejne środki na realizację inwestycji, a tych nie brakowało w 2013 roku. Do tych najważniejszych z pewnością należy budowa kanalizacji, na którą gmina pozyskała 4 miliony złotych, kilometry nowych dróg i chodników, nowe place zabaw, remonty mieszkań w ramach projektu rewitalizacji miasta, doposażenie wiejskich świetlic, placówek oświatowych oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, nowe boisko lekkoatletyczne i ścieżka zdrowia dla seniorów. – Skala zamierzeń w 2013 roku pozwala nam optymistycznie patrzeć w nowy, 2014 rok. W minionym roku zanotowaliśmy najwyższy od kilku lat wzrost po stronie dochodów gminy, jednocześnie maleje nam wskaźnik zadłużenia i wzrasta dochód na jednego mieszkańca naszej gminy. Rok 2014 będzie kolejnym okresem konsekwentnego i widocznego rozwoju miasta – mówił podczas spotkania burmistrz Leszek Michalak.

Najważniejsze zamierzenia w gminie wiążą się właśnie z planowanym pozyskaniem dodatkowych środków finansowych. Ich zakres jest ogromny. Najważniejsze z nich to dokończenie dużych inwestycji, budowy długo wyczekiwanej kanalizacji oraz modernizacji targowiska w Żarowie, kontynuacja wymiany nawierzchni na asfaltową dróg wiejskich, kolejne nowe chodniki, doposażenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w nowe samochody i sprzęt specjalistyczny, nowe świetlice w Pyszczynie, Gołaszycach i Bożanowie, skatepark dla młodzieży, szereg inwestycji sportowych, kulturalnych i oświatowych i rozbudowa wiejskich świetlic.

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group