Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1030
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Olszany: W Olszanach wakacje na wesoło

Wtorek, 3 sierpnia 2010, 8:19
Aktualizacja: 8:22
Autor: red.
Olszany: W Olszanach wakacje na wesoło
Fot. UMiG Strzegom
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Olszany przez połowę lipca realizowało projekt związany z wypoczynkiem letnim dla dzieci i młodzieży. Na projekt „Wakacje na wesoło!” stowarzyszenie pozyskało dotację z gminy Strzegom – 4 tys. zł. Koszt realizowanych działań był jednak dużo większy dzięki pozyskanym sponsorom i wolontariuszom uczestniczącym w wypoczynku.

- Pożyteczne wakacje to bardzo ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu. Zamiast nudzić się w domu, siedząc przed telewizorem czy komputerem, zarówno dzieci jak i młodzież mają możliwość spędzić ten czas o wiele atrakcyjniej – mówi szesnastoletnia Patrycja, uczestniczka wypoczynku.

Myślą przewodnią zorganizowanego wypoczynku była promocja zdrowego stylu życia oraz zapobieganie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży. Proces profilaktyczny rozwijał się poprzez pracę w grupie, integrację uczestników, poznawanie ciekawych ludzi i miejsc nie tylko w regionie, ćwiczenie zachowań asertywnych, zagospodarowanie czasu wolnego, upowszechnianie sportu i rekreacji, organizowanie wycieczek, uczenie samodzielności i odpowiedzialności za swoje zachowania. To były wspaniałe 2 tygodnie, gdzie dzieci i młodzież mogła spędzić atrakcyjnie wolny czas. Zajęcia rozpoczęły się warsztatami plastycznymi, podczas których uczestnicy mogli wyrazić swoje marzenia. Część z tych marzeń została spełniona w następnych dniach wakacji, kiedy dzieci wyjeżdżały na wycieczki. Grupa średnio liczyła 45 dzieci. Wszystkich uczestników biorących udział w wypoczynku było 50. Najwięcej uczestników było z Olszan i Modlęcina. Były też dzieci i młodzież ze Stawisk, Stanowic i Strzegomia. W pierwszym tygodniu dzieci wyjeżdżały na basen kąpielowy do Strzegomia. Dzieci przeżywały radość z kąpieli, zjeżdżania ze ślizgawki, skakania z trampoliny, masaży, gier i zabaw integracyjnych. W drugim tygodniu odbywały się również wyjazdy na basen z założeniem promocji zdrowego stylu życia oraz warsztaty profilaktyczne na temat: „Mogę mieć udane życie”. Odbyły się też wycieczki: do Szklarskiej Poręby i do Karpacza. W Szklarskiej Porębie dzieci zwiedziły Muzeum Mineralogiczne i Muzeum Ziemi, wodospady: Szklarkę, Kamieńczyk oraz uczestniczyły w prelekcji przyrodniczej na temat Szlaku Walońskiego. Tam wysłuchały opowieści o skarbach Sudetów oraz spotkały Walońską Wiedźmę. Podczas grillowania dzieci otrzymały certyfikaty mianowania na Walończyków oraz upominki w postaci widokówek i minerałów. Głównym celem wycieczki do Karpacza było wejście na Śnieżkę. I etap wędrówki to wjazd wyciągiem na Kopę. W II etapie rozpoczęła się wędrówka na Szczyt Śnieżki. Powrót przebiegał przez szlak turystyczny wśród przepięknych potoków i roślinności górskich. Bardzo atrakcyjną wycieczką był całodniowy wyjazd do Wrocławia: Rano dwugodzinny pobyt w Parku Wodnym we Wrocławiu, później wędrówka po wrocławskim zoo a na zakończenie smaczna pizza. Uczestnicy wypoczynku przeżyli mnóstwo niezapomnianych chwil i wrażeń. Dziećmi i młodzieżą opiekowali się nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej w Olszanach: Maria Karkowska, Wiesława Sumara, Ewa Ryznar, Jakub Janowicz i Paulina Majecka.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group