Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 959
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: W piątek decyzja rady w sprawie budżetu obywatelskiego w Świdnicy

Piątek, 31 stycznia 2014, 0:01
Aktualizacja: Piątek, 31 stycznia 2014, 15:25
Autor: red.
Świdnica: W piątek decyzja rady w sprawie budżetu obywatelskiego w Świdnicy
Fot. archiwum
Jeśli świdniccy radni będą „za” to w 2014 r. zrealizowanych zostanie 16 zadań w ramach budżetu obywatelskiego. W poniedziałek, 27 stycznia stosowną autopoprawką prezydent Wojciech Murdzek zgłosił do budżetu miasta na 2014 r. zadania, na które głosowali świdniczanie.

W ramach budżetu obywatelskiego świdniczanie mieli do dyspozycji 3,5 mln zł – 2,9 mln zł na projekty ogólnomiejskie oraz 600 tys. zł na projekty w siedmiu dzielnicach (od 60 do 140 tys. zł). Kwota ta stanowi aż 12 procent wszystkich planowanych wydatków majątkowych oraz 2 procent wydatków ogółem.

Przez trzy dni styczniowego głosowania do urn wybrało się 6.244 świdniczan. To znaczy, że frekwencja wyniosła 12,46 proc. Jest to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że konsultacje społeczne tego rodzaju zorganizowano w Świdnicy po raz pierwszy. Projekty, które uzyskały największą liczbę głosów i mieszczą się w kwocie przeznaczonej dla budżetu obywatelskiego (w sumie 3,5 mln zł) zostały uwzględnione w ostatecznym projekcie budżetu miasta na 2014 r. A ten w piątek, 31 stycznia będzie poddany pod głosowanie świdnickich radnych.

Realizacja budżetu obywatelskiego w Świdnicy udowodniła, że mieszkańcy chętnie dzielą się pomysłami i wskazują priorytety działań. Świadczy o tym bogata lista zgłoszonych projektów, na której znalazło się 218 propozycji. Pomysłów o sporej różnorodności było bardzo dużo, a zrealizowane zostaną te, które najbardziej zainteresowały mieszkańców – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Dofinansowanie w wysokości 2 mln zł otrzyma zwycięski projekt z listy ogólnomiejskiej – budowa hospicjum stacjonarnego i zakładu opiekuńczo-leczniczego przy ul. Przyjaźni zgłoszonego przez Caritas, na który mieszkańcy oddali 1.606 głosów. Wsparcie w wysokości 900 tys. zł otrzyma Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum”, które chce wybudować hospicjum przy ul. Leśnej, na terenie przekazanym przez miasto. Na projekt, który zajął
II miejsce świdniczanie oddali w sumie 976 głosów.

W okręgu I – Centrum zwyciężył projekt, który wyczerpuje przyznaną dla tej dzielnicy pulą środków. Za 100 tysięcy złotych zrealizowana zostanie budowa placu zabaw w Parku Centralnym (477 głosów).

Okręg II – Śródmieście W ramach limitu – 100 tys. zł zrealizowane zostaną dwa projekty, które zyskały największe poparcie mieszkańców: budowa siłowni zewnętrznej na placu św. Małgorzaty (50 tys. zł, 263 głosy) oraz chodnika w parku Kanonierów (57 tys. zł., 229 głosów). Mimo przekroczenia planowanej kwoty są szanse na realizację projektów ze względu na potencjalne oszczędności w ramach przetargów. Z tych też powodów w budżecie na ten cel zapisano
50 tys. zł.

Za 140 tys. zł w Okręgu III – Osiedle Młodych zostaną zrealizowane trzy projekty: budowa oświetlenia chodników (70 tys. zł. 385 głosów), przebudowa chodnika przy ul. kard. Stefana Wyszyńskiego (68 tys. zł., 317 głosów) oraz dodatkowo montaż ławek na terenach zielonych (4 tys. zł, 105 głosów). Do realizowanych projektów z ogólnego budżetu miasta dołożone zostaną brakujące 2 tys. zł.

Osiedle Zawiszów – Okręg IV do rozdysponowania miało 60 tys. zł., ale ze względu na bardzo dobrą frekwencję – przekraczającą 18 % – zrealizowanych zostanie więcej projektów. Na pewno wyremontowane zostaną części chodników w obszarze I etapu zabudowy osiedla – zwycięski projekt (40 tys. zł, 402 głosy). 20 tys. zł przeznaczonych zostanie na opracowanie koncepcji budowy zespołu sportowo-rekreacyjnego na osiedlu (400 głosów). Na realizację może liczyć również trzeci projekt – budowa siłowni zewnętrznej (308 głosów). Spółdzielnia Mieszkaniowa chce na ten cel przeznaczyć 20 tys. zł. Miasto dołoży brakujące 20 tys. zł jako bonus za mobilizację mieszkańców przy głosowaniu.

Okręg V – Osiedle Zarzecze. Za 70 tys. zł. z przyznanej puli zrealizowane zostaną: budowa zespołu rekreacyjnego przy Gimnazjum nr 4 (38 tysięcy złotych, 400 głosów), adaptacja pomieszczeń w rejonie ul. Rolniczej na klub seniora (20 tys. zł, 323 głosy), a także budowa siłowni zewnętrznej w rejonie ul. Jana Kilińskiego – Piotra Skargi (252 głosy). 12 tys. zł w ramach środków budżetu obywatelskiego zostanie przeznaczone na to zadanie, a do tego dołoży się Świdnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Okręg VI – Dzielnica Południowa. Za przewidziane dla tej części miasta 60 tys. zł wyremontowane zostanie boisko przy Niepublicznej Szkole Podstawowej przy ul. Kraszowickiej (351 głosów).

Okręg VII – Dzielnica Zachodnia. 70 tys. zł przeznaczonych zostanie na budowę placu zabaw pomiędzy ulicami Niecałą, Armii Krajowej, Wałbrzyską i Bartosza Głowackiego (476 głosów).

Akcja „Moja Świdnica – mój budżet” udała się, w związku z tym kolejna edycja zostanie zrealizowana jeszcze w tym roku.

(Stefan Augustyn UM Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group