Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1006
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: W podziękowaniu za chleb

Środa, 6 września 2017, 7:49
Autor: red
Świebodzice: W podziękowaniu za chleb
Fot. UM Świebodzice
Doroczne Dożynki Gminne za nami. W niedzielę, 3 września, społeczność rolnicza świebodzickich Cierni wraz z władzami województwa, miasta, duchowieństwem i zaproszonymi mieszkańcami świętowała i dziękowała za zebrane plony.

Uroczystości odbyły się na boisku gminnym. Rozpoczęła je msza święta dziękczynna, koncelebrowana przez proboszcza parafii w Cierniach, księdza Witolda Wojewódkę oraz księdza Józefa Siemasza, dziekana Dekanatu Świebodzice.

W uroczystej eucharystii udział wzięli: Wicewojewoda Dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński, Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz z małżonką, Zastępca Burmistrza Krystian Wołoszyn z małżonką, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej: Jan Klepiec i Zdzisław Pantal, a także radni miejscy – Teresa Małecka, Sławomir Łukawski i Jerzy Kirklo. Nie zabrakło także dyrektorów miejskich jednostek: Agnieszki Gielaty z Miejskiego Domu Kultury oraz Janusza Zielińskiego z OSiR Świebodzice Sp. z o.o., dyrektorów szkół, instytucji miejskich, itp.

Honory gospodarzy pełnili starostowie dożynek: Paulina Stolarczyk i Przemysław Siamburski.
Homilię wygłosił zaproszony na uroczystość ksiądz Tomasz, odnosząc się do znaczenia i wartości chleba – w wymiarze dosłownym, jak i symbolicznym.

Wicewojewoda podkreślał, że powrócił do miejsca, które kojarzy mu się z najlepszymi czasami – dzieciństwem.
- Gaude Mater Polonia, raduj się Matko Polsko, że Polska właśnie na tradycjach rolniczych jest zbudowana. Wielki szacunek i wielkie podziękowania dla wszystkich rolników. Jest mi bardzo miło, że mogę tu być z Wami – podkreślał wicewojewoda.

Burmistrz Bogdan Kożuchowicz tradycyjnie przedstawił swoiste sprawozdanie z tego, co w ostatnich miesiącach ważnego wydarzyło się w mieście.

- Drodzy rolnicy, gospodarze, goście. Tradycyjnie dzień dziękczynienia za plony to także dzień podziękowania Bogu i ludziom za obfitości. Ale to także dzień, w którym składam sprawozdanie z działań w ostatnich miesiącach.

Miniony rok w życiu miasta to jakby dwie prędkości: z jednej strony szok, ból, po ogromnej tragedii, jaką była katastrofa budowlana, w której zginęło 6 osób, w tym dwoje dzieci. Z drugiej strony wyjątkowo wytężony czas pracy i niespotykana w historii Świebodzic skala inwestycji – mówił Bogdan Kożuchowicz.

Burmistrz odniósł się do szeregu nowych zadań, z zakresu m. in. termomodernizacji szkół, niskiej emisji, budowy Centrum Przesiadkowego, czy zakupu kolejnego autobusu miejskiego, a także zapełnienia w stu procentach świebodzickiej Podstrefy ekonomicznej.

- Wypełnienie naszej strefy inwestorami było możliwe dzięki Wam, drodzy mieszkańcy Cierni, bo, co zawsze podkreślam, to z Waszej ojcowizny. To Wy podzieliliście się miastem swoją ziemią, by tam inwestorzy mogli wybudować swoje zakłady, a mieszkańcy Świebodzic znaleźć pracę. Bardzo za to dziękuję – podkreślił burmistrz.

Dożynki były okazją do radosnego świętowania i wspólnej zabawy. Wystąpiły lokalne zespoły folklorystyczne, gospodynie z Cierni serwowały domowe wypieki, smalec z ogórkiem. Wieczorem odbyły się koncerty – wystąpiła m. in. Kasia Lipert a zwieńczeniem dożynkowej zabawy był pokaz sztucznych ogni.

Jak zawsze rolnicy zadbali o dożynkowe dekoracje – największe wrażenie robił imponujący wieniec, wniesiony na ołtarz polowy. Przez cały wrzesień można podziwiać piękny wystrój kościoła parafialnego w Cierniach. A w sobotę poprzedzającą dożynki w Rynku odbyła się defilada ciągników, zapraszających mieszkańców do wspólnego świętowania.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group