Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 926
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: W Świebodzicach działa już Środowiskowy Dom Samopomocy

Piątek, 14 grudnia 2012, 0:06
Aktualizacja: 0:08
Autor: red.
Świebodzice: W Świebodzicach działa już Środowiskowy Dom Samopomocy
Fot. użyczone
Od 1 grudnia w Świebodzicach działa Środowiskowy Dom Samopomocy. Tu swoje miejsce znalazły osoby chore, które zazwyczaj pozostają zupełnie na marginesie życia społecznego – upośledzeni intelektualnie. Dom powstał jako odpowiedź środowiska lokalnego na potrzebę wsparcia osób z upośledzeniem umysłowym oraz osób wskazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych na terenie gminy Świebodzice.

Działania placówki obejmują wszystkie szczeble życia społecznego, mają także na celu aktywne wspieranie osób z upośledzeniem psychicznym i z zaburzeniami psychicznymi. W ŚDS ludzie chorzy będą mieli zapewnioną pomoc w życiu codziennym, kontakt z drugim człowiekiem, rozwijanie własnych umiejętności.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Świebodzicach znajduje się w Centrum Rehabilitacji Społecznej przy ul. Parkowej 4. Powierzchnia użytkowa pomieszczeń przeznaczonych do działalności ŚDS wynosi ok. 240 m², pomieszczenia usytuowane są na dwóch kondygnacjach. Do ŚDS przylega duży teren zielony, co umożliwi prowadzenie różnych zajęć i imprez integracyjnych w plenerze.

- Do dyspozycji uczestników jest pracownia plastyczna, wyposażona w niezbędne akcesoria; dysponujemy także salą ogólną pełniącą funkcję towarzyskich spotkań, wyposażoną w stoły, krzesła oraz sprzęt RTV i cztery stanowiska komputerowe – wylicza Marzena Ocwiej, kierownik ŚDS. - Ponadto działa kuchnia połączona z jadalnią, która wyposażona jest w sprzęt i akcesoria niezbędne do prowadzenia treningu kulinarnego. W obiekcie również znajduje się sala rehabilitacji ruchowej, która wyposażona jest w rower magnetyczny, rotor rehabilitacyjny, orbitrek magnetyczny, drabinkę, materace i piłki gimnastyczne. Ponadto do dyspozycji uczestników jest szatnia oraz pomieszczenia gospodarcze, w których znajduje się pralka oraz deska do prasowania i żelazko.

Obecnie z zajęć w ŚDS korzysta 15 osób – maksymalna liczba, jaka mogła być przyjęta. Zajmuje się nimi dwóch terapeutów, rehabilitant i pracownik socjalny. Gmina Świebodzice otrzymała dotację z budżetu państwa na utworzenie placówki: 45 tys. zł na wyposażenie oraz blisko 16 tys. zł na działalność.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group