Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 611
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W szkole ekologicznie

Wiadomości: Region - Strzegom
Środa, 3 marca 2010, 8:02
Aktualizacja: 8:06
Autor: UMiGS, opr. MaS
Fot. UMiGS
W Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Strzegomiu opracowano i zrealizowano program pod tytułem „Ekologiczne pogotowie wyjdzie Ci na zdrowie”.

Program koordynowały nauczycielki przyrody: Jolanta Wilczak i Renata Bondarek przy wsparciu dyrektora szkoły Elżbiety Smyk oraz wicedyrektora Ewy Bajon.

W realizacji programu uczestniczyli uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami, pracownicy obsługi, rodzice oraz instytucje z terenu gminy zainteresowane ochroną środowiska i działaniami ekologicznymi (władze miasta i gminy, Wydział Oświaty, Kultury i Sportu, Referat Ochrony Środowiska, Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja”). Fundatorem nagród i wyposażenia potrzebnego do realizacji programu jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, oddział w Wałbrzychu.

Uczniowie stali się „ambasadorami” ochrony środowiska naturalnego – zdobyli wiedzę i umiejętności związane z problematyką zanieczyszczenia środowiska, poznali sposoby dbania o jego czystość, nauczyli się selekcjonowania odpadów, oszczędzania wody i energii. Podczas warsztatów pod hasłem „Las i jego mieszkańcy” oraz „Pomóżmy ekologom ratować Ziemię”, które odbyły się w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu, samodzielnie prowadzili obserwacje, rejestrowali wyniki, przeprowadzali doświadczenia.

W ramach akcji „Sprzątanie Świata” sprzątali teren wokół szkoły, wykonywali również prace plastyczne zachęcające do oszczędzania wody, energii i gazu, plakaty propagujące ochronę środowiska i sposoby walki z zagrożeniami związanymi z jego degradacją, układali rymowanki i hasła zachęcające do proekologicznych zachowań, tworzyli prace literackie pod tytułem „Wyleczymy naszą planetę”. Przeprowadzono szereg działań zwiększających świadomość ekologiczną dzieci, młodzieży i dorosłych, takich jak: spotkanie szkół partnerskich Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 i Zakladni Skola z Nowego Mesta nad Metuji – wymiana doświadczeń, materiałów i prac związanych z realizacją projektu, przygotowanie spektaklu „Alarm dla naszej planety” czy zorganizowanie stałego Centrum Informacji o ochronie środowiska.

Na uroczyste zamknięcie projektu zaproszony został burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz. Nie szczędził słów uznania pod adresem placówki, która tak profesjonalnie i z takim zaangażowaniem zrealizowała projekt ekologiczny. Podczas uroczystości, wspólnie z gośćmi z Czech zaprezentowano pokaz multimedialny o projekcie, ekologiczny pokaz mody oraz przedstawienie „Alarm dla naszej planety” przygotowany przez klasę III b pod opieką pani Danuty Pikor.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group