Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 539
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Wadliwy dach SCK

Środa, 9 października 2013, 8:22
Autor: red.
Strzegom: Wadliwy dach SCK
Fot. UM Strzegom
W ostatnim okresie sala widowiskowa Strzegomskiego Centrum Kultury została zamknięta i wyłączona z użytkowania. Głównym powodem tej decyzji były wyniki ekspertyzy, która wykazała, że dach nad salą widowiskową zagraża bezpieczeństwu osób korzystających z obiektu.

Remont sali widowiskowej budynku Strzegomskiego Centrum Kultury - I etap wykonywany był jeszcze w 2010 roku, jednak projekt nie przewidywał remontu konstrukcji stalowej dachu, lecz tylko remont pokrycia dachowego. W ramach remontu ułożono wówczas na nim dodatkową warstwę ocieplenia i papy zwiększając obciążenie.

W czasie przeglądu budynku, po drugim etapie budowy, pojawiły się wątpliwości co do stanu konstrukcji dachowej. Władze Strzegomia przekazały sprawę do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Świdnicy, który nakazał SCK zlecenie wykonania ekspertyzy Politechnice Wrocławskiej, która - jak się okazało - tylko potwierdziła obawy, że do czasu wykonania napraw i wzmocnień konstrukcji stalowej dachu nad salą widowiskową nie może ona być użytkowana.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu wprowadzono do budżetu kwotę w wys. 15 000 zł na wykonanie projektu budowlano - wykonawczego. - Autorzy ekspertyzy wskazują jako bardziej optymalne rozwiązanie polegające na wymianie ciężkiego dachu z płyt korytkowych, wykonanego na początku lat sześćdziesiątych, na dach typu lekkiego, co nie będzie wymagało znaczącej naprawy konstrukcji stalowej i uniknie się problemów z odśnieżaniem dachu i będzie to rozwiązanie docelowe na kilkadziesiąt kolejnych lat. Inne rozwiązanie - jako mniej optymalne - według autorów ekspertyzy, to naprawa i wzmocnienie konstrukcji stalowej i naprawa uszkodzonych płyt korytkowych nad salą widowiskową, co jednak jest rozwiązaniem tymczasowym i wymaga przestrzegania rygorystycznych wymogów związanych z odśnieżaniem dachu - tłumaczy burmistrz Zbigniew Suchyta. Projektant oszacuje koszty obu wariantów.

Tymczasem Strzegomskie Centrum Kultury, w związku z zaistniałą sytuacją, zmuszone jest do odwołania kilku najbliższych imprez lub do przeniesienia ich do SCK II. Już wiemy na pewno, że nie odbędzie się sztuka teatralna "Klimakterium" (planowana na 20 października) i koncert hip-hopowy (16 listopada). O sprawie będziemy informować na bieżąco.

(UM Strzegom)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group