Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1025
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzyska premiera filmu „Riese – Tajemnice wykute w skale” na Zamku Książ

Piątek, 7 grudnia 2012, 1:12
Aktualizacja: 1:14
Autor: red.
Wałbrzych: Wałbrzyska premiera filmu „Riese – Tajemnice wykute w skale” na Zamku Książ
Fot. użyczone
Fabularyzowany film dokumentalny pt. „Riese – Tajemnice wykute w skale” jest koprodukcją Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu TVP Wrocław oraz ósmym filmem powstałym w ramach cyklu Dolny Śląsk Pełen Historii. Zdjęcia do „Riese...” realizowano w czerwcu bieżącego roku w Wałbrzychu i na terenie gminy Walim. Twórcy dokumentu, Maciej Kieres i Wojciech Malinowski, starają się wyjaśnić tajemnicę powstania kompleksu „Włodarz” oraz zrozumieć tajne plany III Rzeszy wobec Zamku Książ.

Podczas prawie godzinnej opowieści przeniesiemy się do sztabu organizacji Todt, podejrzymy przyjazd radzieckiego generała Pawła Batowa do Wałbrzycha oraz mało znaną potyczkę wojsk nazistowskich z sowieckimi. Oprócz ekspertów i świadków wydarzeń w produkcji nie zabraknie fabularyzowanych scen, w których wystąpili głównie mieszkańcy Wałbrzycha i okolic. Na potrzeby najtrudniejszej logistycznie sceny sprowadzano czołg, który do serca Ziemi Wałbrzyskiej jechał specjalnie z Czech. W produkcji uczestniczyły także grupy rekonstrukcyjne, m.in. wrocławska „Festung Breslau” oraz „Eule”. Przewodnikiem widzów po burzliwych dziejach kompleksu Riese będzie dziennikarz telewizyjny Piotr Załuski.

Produkcja powstała dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz mecenatowi Fundacji Polska Miedź, Dolnośląskiej Spółki Gazownictwa, PKO BP, Powiatu Kłodzkiego i Gminy Wałbrzych. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął
Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Radosław Mołoń.

Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane w środę 12 grudnia o godzinie 18.00 do Zamku Książ. Wstęp na premierę jest wolny, ale ilość miejsc ograniczona.

Tych, którzy nie będą z nami w Wałbrzychu serdecznie zapraszamy przed telewizory. Premiera telewzyjna będzie miała miejsce 25 grudnia 2012 o godz. 18.50 w TVP Wrocław. 23 grudnia 2012 o godz 17.40, TVP Wrocław wyemituje reportaż z planu filmowego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group