Czwartek, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 579
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzyska premiera spektaklu "Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim"

Czwartek, 17 listopada 2011, 9:42
Aktualizacja: 9:44
Autor: red
Wałbrzych: Wałbrzyska premiera spektaklu "Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim"
Fot. użyczone
Dzisiaj (czwartek, 17 listopada) odbędzie się wałbrzyska premiera spektaklu "Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim". Sztuka autorstwa Sylwii Chutnik, w reżyserii Marcina Libera, koncentruje się na drugiej małżonce marszałka Józefa Piłsudskiego – Aleksandrze. Ukazuje ją nie tylko jako żonę najważniejszego polityka Dwudziestolecia Międzywojennego, ale i kobietę o rewolucyjnej przeszłości, która w swoich działaniach nie stroniła od przemocy.

Pierwsze sceny ukazują wir rewolucyjnych zdarzeń, w które zaangażowana była Aleksandra. Przechowywanie materiałów wybuchowych, zamachy i ćwiczenia w strzelaniu. Do tego zjazdy, dyskusje, w których brał udział Józef. Wtedy jeszcze związany z pierwszą żoną, ale podkochujący się w Aleksandrze. Ta zajęta jest działaniem politycznym, w jej zachowaniu odzwierciedla się mit Polki jako Niepodległości - symbolika opiera się o książkę Marii Janion „Kobiety i duch inności”. Pełno w niej odniesień do mitu Polki jako heroicznej bohaterki z rozwianym włosem w stylu Emilii Plater. Dodatkowo wprowadzenie kilku bohaterek - towarzyszek broni pokaże wzajemne relacje między walczącymi kobietami i specyficzne „siostrzeństwo” między nimi.

Obraz Aleksandry jest nieco wykrzywiony - w tle gra wyrafinowana muzyka klawesynowa, ale w tekście dużo jest mowy potocznej pomieszanej ze wzniosłymi ideami. Z jednej strony ironiczny portret „rebel girl”, z drugiej odwieczne pytanie o używanie przemocy i mit przewrotu, który tak bardzo lubi każdy Polak. Powstanie, bunt, zsyłka
i wojna. Co z tego może być przechwycone przez kobietę walczącą o zmiany, ale również o swoje życie? Co tak naprawdę chce się zmienić wysadzając tory pod pociągiem?

Spektakl w wykonaniu aktorów wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego powstał we współpracy z miastem Kraków i krakowskim biurem festiwalowym w ramach nagrody grand prix na 3 międzynarodowym festiwalu teatralnym "Boska komedia".

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group