Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 967
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Waldemar Skórski ujawnia tajemnicę skarbową dotyczącą Latawca

Sobota, 9 października 2010, 9:27
Aktualizacja: 17:38
Autor: KO
Świdnica: Waldemar Skórski ujawnia tajemnicę skarbową dotyczącą Latawca
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Wracamy do sprawy pomocy samorządów dla szpitala. Platforma Obywatelska zarzuca miastu, że nie pomaga Latawcowi. – Dzięki pisemnej zgodzie dyrektora Jacka Domejko z 8.10.2010 r. mam prawo ujawnić tajemnicę skarbową, dotyczącą porozumienia z SP ZOZ Latawiec w Świdnicy w zakresie regulowania zobowiązań z tytułu podatku od nieruchomości – mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy. – Poniższa informacja wskazuje, że szpital Latawiec był przez ostatnich 8 lat pod szczególną kuratelą władz samorządowych Miasta i Powiatu.

Według Tomasza Kurzawy, radnego powiatowego z PO, prezydent Świdnicy w ciągu ostatnich trzech lat nie udzielił żadnej materialnej pomocy dla Latawca i nie umorzył podatku od nieruchomości, jaki jest zobowiązany zapłacić szpital. Podczas konferencji prasowej radny przytoczył dane z badania sprawozdania finansowego SP ZOZ w Świdnicy za rok 2009, które mówią, że zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości w Świdnicy wraz z odsetkami to ponad 2 mln zł. Rozkładanie na raty powoduje według Kurzawy, że szpitalowi rosną odsetki od należności przeterminowanych. A jeśliby miasto umorzyłoby ten podatek, szpital zyskałby środki na zakup niezbędnej specjalistycznej aparatury. Więcej o zarzutach w artykule PO: umorzyć podatek szpitalowi! - tu też pierwsza odpowiedź świdnickiego magistratu i wyliczenia wysokości stawek w podatku od nieruchomości od budynków lub ich części w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych w 2010 r. oraz wysokości stawek dla budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w latach 2003 – 2010 r. w mieście Świdnica. Po tej publikacji głos zabrał wicestarosta Ryszard Wawryniewicz – jego oświadczenie tutaj.

Wczoraj otrzymaliśmy kolejne wyjaśnienie od wiceprezydenta Waldemara Skórskiego. Na podstawie danych objętych tajemnicą skarbową zastępca prezydenta Świdnicy wyliczył, że w dwóch kadencjach prezydentury Wojciecha Murdzka pomoc dla szpitala wyglądała następująco:
* umorzenie zaległości w kwocie głównej podatku - 1.208.237,84 zł,
* odroczenie lub rozłożenie na raty spłaty zaległości w kwocie głównej podatku - 1.972.017,50 zł,
* umorzenie odsetek za zwłokę - 263.684,20 zł,
* odroczenie lub rozłożenie na raty odsetek za zwłokę - 16.837,60 zł,
* umorzenie opłaty prolongacyjnej - 79.921,00 zł,
* razem ulgi podatkowe - 3.540.618,14 zł.

- Podsumowując: prezydent Wojciech Murdzek udzielił SP ZOZ Latawiec w Świdnicy ulg podatkowych na sumę ponad 3,54 miliona złotych, z czego umorzył ponad 1,55 miliona złotych, a kwota 1,99 miliona złotych podlegała odroczeniu lub rozłożeniu płatności na raty – mówi Waldemar Skórski. - Aktualnie zobowiązania podatkowe SP ZOZ Latawiec w Świdnicy regulowane są zgodnie z terminami wyznaczonymi w decyzjach Prezydenta Miasta. Bieżące zobowiązanie podatkowe również regulowane jest terminowo. Na dzień 7 października 2010 r. podatnik nie posiada zaległości nieobjętych wzmiankowanymi decyzjami.

Zastępca prezydenta po podaniu wyliczeń, komentuje jeszcze całą sytuację, która zaczęła się od wystąpienia radnego PO na sesji rady powiatu – o tym w artykule Tomasz Kurzawa: „Prezydent łoi ze szpitala”, czyli ostra wymiana zdań na sesji powiatu.

Oto komentarz Waldemara Skórskiego:

1) Wykazano, że publiczne twierdzenia przedstawicieli świdnickiej Platformy Obywatelskiej, dotyczące braku współpracy świdnickiego samorządu z SP ZOZ „Latawiec” w Świdnicy całkowicie rozmijają się z rzeczywistością. Budzi to zdziwienie, zważywszy na osoby prezentujące stanowisko PO, m.in. panią Beatę Szczepankowską, wysokiego urzędnika Dolnośląskiej Regionalnej Kasy Chorych oraz panów Tomasza Kurzawę i Roberta Jagłę, radnych Powiatu Świdnickiego, od których należałoby oczekiwać przynajmniej podstawowej wiedzy o finansach SP ZOZ „Latawiec”.

2) SP ZOZ „Latawiec” w Świdnicy dysponuje 11,8 ha gruntów, generujących znaczne sumy podatku od nieruchomości gruntowych, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami. Większość z tych terenów jest niezabudowana i nie ma żadnego związku z funkcją opieki zdrowotnej, realizowaną przez SP ZOZ „Latawiec”. Gdyby nie odrzucony przez Radę Miejską Świdnicy, również głosami radnych Platformy Obywatelskiej, projekt Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego „Leśna”, obecnie można by finalizować podziały nieruchomości oraz realizować niezbędne zamiany z Gminą Miasto Świdnica, wynikające m.in. z realizowanych inwestycji oświatowych na ulicy Parkowej. Takie działania pozwoliłyby na znaczne ograniczenie powierzchni podlegającej opodatkowaniu, skądinąd najniższemu w regionie.

Waldemar Skórski
Zastępca Prezydenta Miasta Świdnicy

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group