Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 662
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Morawa: Warsztaty „Bez granic” w Morawie

Czwartek, 20 października 2011, 1:52
Aktualizacja: 1:53
Autor: red.
Morawa: Warsztaty „Bez granic” w Morawie
Fot. użyczone
Zaciszny i spokojny, częściowo zdziczały park przypałacowy w Morawie należący do Fundacji św. Jadwigi przemienił się 14 i 15 października w miejsce prac. Już z daleka widać było dym unoszący się z palonych gałęzi, a huk pił spalinowych, kosiarek i frezarki rozlegał się w całej okolicy. Między drzewami, w krzakach i na łąkach parkowych poruszały się pilnie postacie, wyposażone w nożyce ogrodowe, łopaty i grabie.

Prawie 100 osób z Polski i Niemiec uczestniczyło w warsztatach w Morawie, których celem było poprawienie stanu parku. Prace koordynował emerytowany kierownik Parku Księcia Pücklera w Bad Muskau, specjalista z wieloletnim doświadczeniem, Ekkehrad Brucksch. Wśród uczestników silną grupę stanowili uczniowie z Technikum Architektury Krajobrazu z Bolkowa, którzy zajęli się porządkowaniem ruin kaplicy parkowej i terenu wokół niej. Również Szkoła Podstawowa w Zastrużu wsparła warsztaty kilkoma pracowitymi ochotnikami. W zgranych grupach działali też rodzice dzieci z przedszkola w Morawie oraz reprezentacja z Parku Księcia Pücklera w Bad Muskau. Ramię w ramię bez względu na różnice wiekowe (rozpiętość około 70 lat) oraz narodowość, pracowali w pocie czoła uczestnicy z Polski i Niemiec.

Przedsięwzięcia nie udałoby się zrealizować bez wsparcia władz miasta Strzegomia oraz Powiatu Świdnickiego. Udostępnili oni bezpłatnie specjalistyczne maszyny, które niezbędne były do wykonania prac w parku. Burmistrz Zbigniew Suchyta oraz starosta Zygmunt Worsa odwiedzili Morawę w sobotę, aby przyjrzeć się prowadzonym działaniom i wesprzeć uczestników.

Oprócz prac praktycznych uczestnicy warsztatów mieli okazję dowiedzieć się czegoś więcej o Via Sacra, polsko-niemiecko-czeskim szlaku zabytków sakralnych, przebiegającym niedaleko Morawy. Krzysztof Kalinowski, zastępca dyrektora Strzegomskiego Centrum Kultury zachwycił słuchaczy opowiadając o historii i architekturze Bazyliki Mniejszej, która prawdopodobnie zostanie niebawem przyjęta do Via Sacra. Warsztaty zakończyły się wspólnymi tańcami przy dźwiękach kapeli ludowej.

Warsztaty w Morawie odbyły się w ramach projektu „Bez Granic. Odkrywamy i chronimy krajobraz kulturowy Górnych Łużyc i Dolnego Śląska.“, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa”

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group