Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 975
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Strzegomiu już niedługo staną się faktem

Niedziela, 14 kwietnia 2013, 13:43
Aktualizacja: 13:45
Autor: red.
Strzegom: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Strzegomiu już niedługo staną się faktem
Fot. UM Strzegom
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Strzegomiu to inwestycja, na której realizację już od dawna czekają osoby niepełnosprawne. Dzięki dobrej współpracy Starostwa Powiatowego w Świdnicy i gminy Strzegom, warsztaty uruchomione zostaną jeszcze w tym roku. Będą mieścić się w budynku Zespołu Szkół Specjalnych przy alei Wojska Polskiego.

Rada Powiatu w Świdnicy dofinansowała utworzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Strzegomiu kwotą 425 tys. złotych, natomiast gmina Strzegom ze swojego budżetu przeznaczyła 100 tys. złotych.

Przedsięwzięcie uda się zrealizować dzięki zaangażowaniu powiatu, a w szczególności Sabiny Cebuli, etatowego członka zarządu Starostwa Powiatowego w Świdnicy.

- Pomysł utworzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Strzegomiu na nowo pojawił się u mnie z chwilą utworzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Szkole Specjalnej w Świdnicy. Do tej pory Warsztaty funkcjonowały jedynie w Mokrzeszowie. Pracując w Starostwie, poznałam mechanizmy tworzenia takich Warsztatów, co ukierunkowało mnie przy planowaniu poszczególnych etapów utworzenia analogicznej placówki w Strzegomiu, zwłaszcza, że w naszej szkole specjalnej były wolne pomieszczenia po warsztatach Centrum Kształcenia Zawodowego. Wymagały one jednak dużych nakładów finansowych, a przyszkolne stowarzyszenie nie posiadało środków na wymagany wkład własny. Wtedy pomyślałam o pomocy ze strony burmistrza. Podzieliłam się pomysłem z dyrektor szkoły i Marią Michalec, a dalej działaliśmy wspólnie – opowiada Sabina Cebula.

Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta przyjął pomysł z entuzjazmem, podejmując konkretne działania. - Przejęliśmy pomieszczenia od Zespołu Szkół Specjalnych umową ich użyczenia na 10 lat - mówi Zbigniew Suchyta. – Obecnie wykonujemy dokumentację projektową. Następnie będziemy przygotowywać się do ogłoszenia przetargu na remont pomieszczeń, żeby 20 grudnia tego roku ruszyć z zajęciami – dodaje burmistrz.

W pięciu Warsztatach będzie uczestniczyło po pięć dorosłych osób niepełnosprawnych, które obecnie przebywają w domach, w zamknięciu przed światem. Dzięki tym zajęciom będą mogły one w miarę normalnie funkcjonować. Planuje się, że w ramach warsztatów zostaną uruchomione m.in. pracownia artystyczna, krawiecka, ogrodnicza, stolarska, informatyczna.

- Warsztaty są placówką pobytu dziennego. Czas trwania zajęć wynosi nie więcej niż 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. W przypadku ustalenia krótszego niż 35 godzin tygodniowo wymiaru zajęć zmniejsza się proporcjonalnie wysokość dofinansowania. Terapię realizuje się na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji uczestnika, który zawiera informacje dotyczące osoby niepełnosprawnej, planowanych działań wobec uczestnika i spodziewanych efektów tych działań. W warsztatach działa rada programowa, która dokonuje okresowej oraz, nie rzadziej niż co 3 lata, kompleksowej oceny realizacji indywidualnego programu rehabilitacji uczestnika warsztatu i zajmuje stanowisko w kwestii osiągniętych przez niego postępów w rehabilitacji – wyjaśnia Sabina Cebula.

(Małgorzata Kus-Pożoga)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group