Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 900
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Ważne dla tych, którzy chcą zasiąść obok wysokiego sądu

Sobota, 28 maja 2011, 8:02
Aktualizacja: 8:03
Autor: red.
Świdnica: Ważne dla tych, którzy chcą zasiąść obok wysokiego sądu
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Szykują się zmiany w prawie, w związku z tym nabór na ławników na kadencję w latach 2012–2015 został wstrzymany.

W związku z nowelizacją ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (obecnie dobiega końca proces legislacyjny) m. in. w zakresie zgłaszania kandydatów na ławników, Urząd Miejski w Świdnicy informuje, że nabór na ławników jest w dalszym ciągu wstrzymany do czasu wyjaśnienia sytuacji prawnej. - Podobnie postąpiło już wiele gmin mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad rekrutacji kandydatów na ławnika - mówi Stefan Augustyn, rzecznik prasowy magistratu.

Uchwalone zmiany przez Sejm dotyczą możliwości kandydowania na ławnika przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą; zgłaszania kandydatów do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy przez wszystkie uprawnione podmioty (osoba taka musi wykazywać się jednak szczególną znajomością spraw pracowniczych); zwiększenia z 25 do 50 liczby obywateli, którzy mogą zgłaszać kandydata (lista powinna zawierać imię/imiona, nazwisko, PESEL, miejsce stałego zamieszkania i własnoręczny podpis osoby zgłaszającej kandydata); wyłączenia z funkcji ławnika radnych wszystkich szczebli samorządu terytorialnego; obowiązkowego składania oświadczeń przez kandydata (że nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe; że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej, a także, że władza rodzicielska nie została mu ograniczona ani zawieszona); dołączania do zgłoszenia kandydata na ławnika przez stowarzyszenie, inną organizację społeczną lub zawodową aktualnego odpisu z KRS albo odpisu lub zaświadczenia potwierdzającego wpis do innego właściwego rejestru lub ewidencji dotyczącej tej organizacji; zasięgania informacji od komendanta wojewódzkiego policji o kandydacie na ławnika.

Zgodnie z informacją Prezesa Sądu Okręgowego w Świdnicy zawartą w piśmie z dnia 17 maja 2011 r. Rada Miejska w Świdnicy na nową kadencję będzie wybierała:
* do Sądu Okręgowego w Świdnicy 96 ławników, w tym do:
- Wydziału Cywilnego – 60,
- Wydziału Karnego – 30,
- Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych – 6,
* do Sądu Rejonowego w Świdnicy 12 ławników, w tym do:
- Wydziału Rodzinnego i Nieletnich – 8,
- Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych 4.

Zgłoszenia kandydatów na ławników będą przyjmowane w nieprzekraczalnym terminie do 30 czerwca 2011 r. Z uwagi na bliski termin oraz duże zainteresowanie naborem kandydatów na ławnika tutejszy Urząd będzie informował na bieżąco o zmianie zaistniałej sytuacji.

Osobą odpowiedzialną za przygotowanie wyborów ławników na kadencję w latach 2012-2015 jest Wiesław Pietrzyk, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Świdnicy (tel. 74 8562-821).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group