Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 568
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wciąż pamiętają o swoich korzeniach

Wiadomości: Strzegom
Wtorek, 29 września 2015, 10:48
Autor: opr.red.
Fot. www.strzegom.pl
W atmosferze niezwykłej życzliwości, ciepła i przyjaźni przebiegał w dniach 25–27 września br. w mieście IV Polonijny Zjazd Strzegomian. Zakończone w ostatnią niedzielę uroczystości były wydarzeniem bez precedensu w najnowszej historii naszej gminy.

IV Polonijny Zjazd Strzegomian to kontynuacja wspaniałej idei, który powstała w 2012 r. na kontynencie północnoamerykańskim - w Kanadzie. Mieszkająca tam Polonia postanowiła w sposób szczególny uczcić 770. rocznicę nadania praw miejskich Strzegomiowi i zorganizowała I Kanadyjsko-Amerykański Zjazd Strzegomian. W latach 2013-2014 odbyły się dwie kolejne edycje zjazdu, o których również pisaliśmy na łamach "Gminnych Wiadomości Strzegom".

W tym roku burmistrz Zbigniew Suchyta wraz z Emilią Budzik z Kanady postanowili, że zjazd odbędzie się w Strzegomiu (pomysł podsunęła Anna Bieniek z USA). Jego formuła została rozszerzona i mogli w nim uczestniczyć byli strzegomianie mieszkający na innych kontynentach - m. in. w Europie. Na IV Polonijny Zjazd Strzegomian zjechały osoby mieszkające na co dzień w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Austrii i Niemczech.

Przyjazd do Strzegomia - nierzadko z miejsc oddalonych o kilka tysięcy kilometrów - był wspaniałym świadectwem pamięci, patriotyzmu i troski o swoją Małą Ojczyznę. Szczególnie widoczne to było w trakcie różnych spotkań w ramach trzydniowego zjazdu. Wszystko rozpoczęło się od piątkowego spotkania w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu, w trakcie którego wspaniałych gości przywitał burmistrz wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami. Szczególnie wzruszający i pełen nostalgii był wernisaż wystawy i piątkowy wieczór poezji Jadwigi Rudnickiej z Niemiec. Tego samego dnia Polonusi obejrzeli wystawę zdjęć pt. "Strzegomianie w świecie".

Program imprezy obejmował również zwiedzanie Strzegomia i okolic. Goście oglądali miasto z Wieży Targowej, zwiedzili ponadto Centrum Aktywności Społecznej "Karmel", kamieniołom należący do firmy Piramida w Kostrzy, granitowe rzeźby w firmie Litos w Strzegomiu oraz kibicowali najlepszym młodym jeźdźcom na zawodach w Morawie. Punktem kulminacyjnym całego zjazdu był sobotni bal, który rozpoczął się od Poloneza w wykonaniu ZF Kostrzanie. Także przedstawiciele strzegomskiej Polonii i zaproszeni goście mieli możliwość odtańczenia tego pięknego tańca. W niedzielę ks. prałat Marek Babuśka odprawił w Bazylice Mniejszej mszę św. w intencji Polonii. Dopełnieniem imprezy były niedzielne spotkania z Polonią.

IV Polonijny Zjazd Strzegomian przeszedł już do historii. W opinii wszystkich uczestników było to wspaniałe i niepowtarzalne przeżycie oraz okazja do tego, by zobaczyć jak zmieniło się nasze miasto na przestrzeni ostatnich lat. Polonusi zabrali ze sobą wspaniałe wspomnienia i zapowiadają, że będą odwiedzać Strzegom. Atmosferę zjazdu pięknie podsumował Tymoteusz Rudnicki z Niemiec. - Wspaniały czas spędzony w ekskluzywnym gronie strzegomian, pozostanie na zawsze w mym sercu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group