Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 1144
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Wędrują i zdobywają

Wtorek, 21 maja 2024, 13:14
Autor: red
Żarów: Wędrują i zdobywają
Fot. UM Żarów
Najwyższy szczyt w Koronie Wzgórz Ziemi Żarowskiej zdobyty. W minioną niedzielę liczna grupa miłośników turystki pieszej weszła na najwyższe wzniesienie w gminie Żarów – Pyszczyńską Górę.

- Licząca zaledwie 275m n.p.m. Góra Pyszczyńska nie sprawiła uczestnikom większego problemu, bo nie rywalizacja czy czas zdobycia był najważniejszy. Pomysłodawcy projektu Gminne Centrum Kultury i Sportu oraz Żarowska Izba Historyczna od samego początku podkreślali, że ideą projektu jest poznawanie i odkrywanie Ziemi Żarowskiej – mówi Tomasz Pietrzyk, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Uczestnicy przed godziną 10:00 wyruszyli spod stacji PKP w Imbramowicach w kierunku Pyszczyńskiej Góry. Po drodze wysłuchali historii dotyczących powstania Imbramowic, a także mogli poznać historię kościoła w Imbramowicach. Po około godzinie cała grupa dotarła na szczyt.

Góra Pyszczyńska to wielka ostoja przyrody. Obszar porośnięty lasem zawsze obfitował w zwierzynę, a właściciele majątku pobliskiego Pyszczyna regularnie organizowali polowania jeszcze w początkach XX wieku. Również i dzisiaj żyje tutaj wiele gatunków zwierząt. Drzewostan porastający najwyższy szczyt Wzgórz Imbramowickich reprezentują gatunki liściaste oraz drzewa iglaste.

- Najwyższe wzniesienie gminy Żarów było w centrum zainteresowania ludności już w okresie neolitu oraz w epoce brązu i później. W okolicach Pyszczyna i Imbramowic, znaleziono bowiem fragmenty naczyń oraz kamienne narzędzia, datowane na okres 4500-1800 lat p.n.e. W epoce brązu w rejonie tym, osady posadowiła ludność tzw. kultury łużyckiej – mówił podczas wycieczki Bogdan Mucha, archeolog, a na co dzień pracownik Żarowskiej Izby Historycznej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group