Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 961
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Weekend w “Księstwie”

Piątek, 9 sierpnia 2013, 17:04
Aktualizacja: 17:06
Autor: red.
Region: Weekend w “Księstwie”
Fot. archiwum
Poniżej propozycja aktywnego spędzenia czasu czyli "Weekend w Księstwie".

Wycieczka rowerowa „Wokół Książańskiego Parku Krajobrazowego”

Na początek proponujemy wycieczkę szlakiem rowerowym „Wokół Książańskiego Parku Krajobrazowego”. Jest to trasa MTB, niemal w całości poprowadzona drogami szutrowymi, polnymi i leśnymi. Na trasie znajduje się jeden techniczny zjazd/podjazd, którego pokonanie wymaga nieco większego wysiłku fizycznego.
Szlak poprowadzony jest w większości przez obszar Gminy Wałbrzych oraz fragment Gminy Świebodzice i Stare Bogaczowice. Trasa rozpoczyna się na przedzamczu zamku Książ i prowadzi obok Państwowego Stada Ogierów Książ w stronę Pełcznicy. Do samej dzielnicy jednak nie zjeżdżamy tylko powyżej Osiedla Wilcza Góra skręcamy w lewo i jedziemy skrajem lasu, aż do ulicy Leśnej w Świebodzicach. Skręcamy w lewo, w ulicę Mikulicza i jedziemy cały czas prosto – w kierunku Zamku Cisy. Przed Zamkiem Cisy w miejscu gdzie rowerowy szlak niebieski skręca w prawo, my skręcamy w lewo i podążamy w kierunku wsi Struga, po drodze przeprawiając się przez bród rzeczny. Następnie skręcamy w lewo i razem z czerwonym szlakiem rowerowym jedziemy obrzeżami wałbrzyskiej dzielnicy Podzamcze, mijając po drodze kościół św. Anny w dzielnicy Szczawienko. W miejscu skrzyżowania się szlaku rowerowego niebieskiego i czerwonego, my podążamy razem ze szlakiem niebieskim, gdzie odbijamy w lewo, przejeżdżając koło Amfiteatru i kierujemy się w stronę Zamku Książ, gdzie rozpoczynaliśmy wycieczkę.

Trasa rowerowa „Wokół Książańskiego Parku Krajobrazowego”
• Kolor szlaku: zielony
• Długość: 17,2 km
• Stopień trudności: średni

Ciekawe miejsca na szlaku:

• Zamek Książ
• Stado ogierów Książ
• Ruiny zamku Cisy
• Kościół św. Anny

Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy - zabytkowy budynek sakralny wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego, zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Świdnicki Kościół Pokoju był jednym z trzech Kościołów pokoju po obiektach w Głogowie i Jaworze, na których budowę zezwolił cesarz Ferdynand III, w dziedzicznych księstwach Habsburgów na Śląsku. W księstwach tych wszystkie kościoły wybudowane przez katolików i przejęte przez protestantów wróciły do kościoła katolickiego. W księstwach będących we władaniu Piastów Śląskich, w większości ewangelików, wszystkie kościoły mogły pozostać protestanckie. Kościół Pokoju wybudowali śląscy ewangelicy - dzięki wstawiennictwu monarchii szwedzkiej katolicki cesarz (rzymski i król Niemiec) Ferdynand, dla zachowania pokoju, zezwolił w swym katolickim kraju wybudować na Śląsku trzy świątynie protestanckie.
Wcześniej zbudowano kościoły w Głogowie (1652) i Jaworze (1654-1655). Kościół w Głogowie runął w 1654, później został odbudowany, a ostatecznie spłonął w 1758. Kościół w Jaworze stoi do dziś. Kamień węgielny pod budowę kościoła w Świdnicy położono 23 sierpnia 1656 r. Autorem projektu był wrocławski mistrz budowlany Albrecht von Saebisch. Kościół zbudował świdnicki cieśla Andreas Kaemper. Pierwsze nabożeństwo w nowym świdnickim kościele odprawiono 24 czerwca 1657 r. W 1708 r., w czasie wojny północnej, kiedy sytuacja wyznaniowa ewangelików się polepszyła, znów pod naciskiem króla szwedzkiego, obok kościoła wybudowano dzwonnicę i szkołę ewangelicką. Oba budynki zachowały się do dziś. W 2001 r. Kościół Pokoju w Świdnicy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szczegóły dotyczące zwiedzania obiektu znajdą Państwo na stronie www.kosciolpokoju.pl

Kościół Pokoju pw. św. Trójcy
Godziny otwarcia:
IV – X
Pn – sb 9:00 – 18:00
Nd 11:30 – 18:00
Bilety: 10/5 zł

Plac Pokoju 6
58-100 Świdnica
tel. 74/852-28-14
www.kosciolpokoju.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group