Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 954
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Weekend w “Księstwie”

Sobota, 5 października 2013, 6:45
Autor: red.
Region: Weekend w “Księstwie”
Fot. archiwum
Poniżej propozycja aktywnego spędzenia czasu czyli "Weekend w Księstwie".

Wycieczka samochodowa „Trasą zabytków techniki”

Pierwszą propozycję na nadchodzący weekend kierujemy do osób zainteresowanych zabytkami techniki, których poznanie ułatwi przygotowana przez nas samochodowa „Trasa Zabytków Techniki” biegnąca przez malownicze tereny dawnego księstwa świdnicko-jaworskiego i pokazująca liczne ślady działalności gospodarczej człowieka, które powstały w minionych wiekach. Po drodze będziemy mogli zobaczyć m.in.: zabytkowe dworce kolejowe, mosty i wiadukty na nieczynnej już linii kolejowej ze Świdnicy do Jedliny Zdroju, tamę i zaporę wodną w Lubachowie, sztolnię kopalni srebra w Bystrzycy Górnej, jedną z trzech estakad kolejowych w Polsce znajdującą się w Strzegomiu czy wiatraki w Gogołowie i Żółkiewce.
Szczegółowy opis trasy wraz z mapką przebiegu znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.ks-j.com.pl

Trasa samochodowa „Trasa zabytków techniki”
• Długość: 161 km
• Stopień trudności: łatwy

Ciekawe miejsca na szlaku:

• Wieża ciśnień w Świdnicy
• Most żelazny w Świdnicy
• Zapora i elektrownia wodna w Lubachowie
• Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej
• Estakada kolejowa w Strzegomiu
• Wieża ciśnień w Jaworze
• Wiatrak w Gogołowie

Rezerwat Błędne Skały w Górach Stołowych

Kolejną propozycję stanowi wycieczka do niepowtarzalnego labiryntu skalnego położonego na grzbiecie Skalniaka w Górach Stołowych czyli do popularnych „Błędnych Skał”, które znajdują się pomiędzy Karłowem a Kudową Zdrojem na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych.
Obszar ochrony ścisłej Błędne Skały ma powierzchnię ok. 22 ha i obejmuje swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości od 6 do 11 m, wytworzonych wskutek wietrzenia piaskowca ciosowego. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". W pobliżu Błędnych Skał znajduje się "Głaz Trzech Krzyży" stanowiący w dawnych czasach pilnie strzeżony punkt celny między hrabstwem kłodzkim a Królestwem Czech. Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie "Skalne Czasze". Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze.
Na terenie rezerwatu poruszamy się po kilkusetmetrowej trasie turystycznej o niepowtarzalnym uroku, którą często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skalami wąskimi szczelinami. Ich szerokość jest bardzo różna - miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów. Nawet podczas deszczu przechodzi się znaczny odcinek drogi pod skalnymi parasolami. Ta forma wietrzenia nie ma żadnego odpowiednika w Polsce. Przejście skalnego labiryntu zajmuje ok. 35 minut, natomiast osoby z tuszą będą musiały poświęcić trochę więcej czasu. Jako ciekawostkę można podać iż niezwykła atmosfera i klimat Błędnych Skał urzekły także twórców filmu "Opowieści z Narnii - Książę Kaspian" i "Przyjaciel wesołego diabła". To właśnie tutaj, w Błędnych Skałach, nakręcono do nich wiele scen plenerowych. Szczegóły dotyczące zwiedzania rezerwatu znajdą Państwo na stronie www.pngs.pl

Rezerwat „Błędne Skały” w Górach Stołowych

Godziny otwarcia:
Codziennie od 9:00 do 16:30
Bilety: 6/3 zł 10 zł parking samochód osobowy, 40 zł parking autokar

Park Narodowy Gór Stołowych
Ul. Słoneczna 31
57-350 Kudowa Zdrój
Tel. 74/866-14-36
www.pngs.com.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group