Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 998
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Weekend w “Księstwie”

Czwartek, 21 listopada 2013, 12:29
Aktualizacja: 12:31
Autor: red.
Region: Weekend w “Księstwie”
Fot. archiwum
Poniżej propozycja aktywnego spędzenia czasu czyli "Weekend w Księstwie".

Spacer po Strzegomiu

Naszą wędrówkę po mieście zaczynamy na Rynku przy replice Pręgierza, który do końca XIX wieku pełnił rolę publicznego wymiaru sprawiedliwości. Centralną część Rynku zajmuje wybudowany w latach 1858 – 1860 Ratusz, mieszczący siedzibę władz miejskich. Jedynym średniowiecznym fragmentem bloku śródrynkowego zachowanym do naszych czasów jest Wieża Targowa o wysokości 31, 5 m. Z Rynku wychodzimy ul. Dąbrowskiego i po chwili skręcamy w lewo w ul Kościelną, gdzie znajduje się wybudowany pod koniec XIV wieku Kościół pw. św. Barbary. Następnie wracamy do ul. Dąbrowskiego i idąc dalej widzimy przed sobą Kaplicę św. Antoniego, która została wybudowana w XV wieku jako basteja obronna przy ówczesnej Bramie Nowej. Skręcamy w prawo i przechodzimy pod wiaduktem nieczynnej linii kolejowej Strzegom – Marciszów. Mijamy po prawej zabudowania dawnego dworca PKS, za którym wchodzimy na miejskie planty po czym skręcamy w prawo i przechodzimy pod estakadą kolejową dochodząc do Bazyliki Mniejszej pw. Św. App. Piotra i Pawła. Jest to monumentalna gotycka budowla, w której znajduje się najstarszy pracujący dzwon w Polsce. Po obejrzeniu Bazyliki ulicami Kościelną i św. Tomasza dochodzimy do plant miejskich, gdzie możemy podziwiać średniowieczne mury obronne wraz z Basztą Dziobową. Idąc plantami dochodzimy do ul. Kościuszki, następnie ul. Promenada udajemy się na Krzyżową Górę (353 m n. p. m.) skąd możemy podziwiać m.in.: Masyw Ślęży, G. Sowie, Wałbrzyskie czy Kaczawskie. Z Krzyżowej Góry wracamy do Rynku. Szczegółowy przebieg szlaku znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.ks-j.com.pl

Trasa spacerowa po Strzegomiu

• Długość szlaku: 5,5 km
• Stopień trudności: łatwy

Ciekawostki na szlaku:
• Replika pręgierza
• Bazylika Mniejsza
• Ratusz
• Wieża Targowa
• Krzyżowa Góra
• Dawny Zespół Pokarmelitański

Izba Pamiątek Regionalnych i Laboratorium Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich

Osoby zainteresowane historią Ząbkowic Śląskich i okolic zapraszamy do odwiedzenia Izby Pamiątek Regionalnych im. Józefa Glabiszewskiego mieszczącej się w Dworze Kauffunga przy ul. Krzywej 1. Jest to najstarszy, zachowany budynek mieszkalny w Ząbkowicach Śląskich, a pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 29 XI 1504 roku. Aż do 1945 roku budynek pozostawał własnością kolejnych, znanych rodów ząbkowickich. Dnia 9.05.1972 roku staraniem Pana Józefa Glabiszewskiego na parterze budynku otwarto Izbę Pamiątek Regionalnych.
W odrestaurowanym budynku można oglądać: zachowane pomieszczenie kaplicy domowej i zbiory sakralne, studnię wewnątrz budynku – ok. 20 m. głębokości, na parterze XVI wieczne kolumny przyokienne. W 18 pomieszczeniach można zobaczyć zbiory związane z historią miasta i życiem mieszkańców naszego terenu. Ekspozycje stałe: archeologia, etnografia, gospodarstwo domowe, rzemiosło, broń, skrzynki cechowe, meble mieszczańskie XVIII i XIX wieku, zabytki sakralne, kufry posażne i podróżne, księgę Tory pochodzącą najprawdopodobniej z ząbkowickiej synagogi, starodruki, tarcze strzelnicze bractwa kurkowego, meble śląskie, radia i telewizory.
W piwnicy budynku mieści się również Laboratorium Doktora Frankensteina, w którym miłośnicy fantastyki i grozy mogą sprawdzić swoją odwagę. Penetracja podziemnego laboratorium z pewnością przyprawi o dreszczyk emocji.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie www.krzywawieza.eu

Izba Pamiątek Regionalnych i Laboratorium Frankensteina

ul. Krzywa 1
57-200 Ząbkowice Śląskie

Godziny otwarcia:
XI – III wtorek – sobota 9:00 – 17:00
Ceny biletów: 4/2zł – Izba 2 zł - Laboratorium

tel. 74/815-20-43
www.krzywawieza.eu

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group