Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 941
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Weekend w “Księstwie”

Czwartek, 28 listopada 2013, 13:14
Aktualizacja: 13:16
Autor: red.
Region: Weekend w “Księstwie”
Fot. archiwum
Poniżej propozycja aktywnego spędzenia czasu czyli "Weekend w Księstwie".

Wycieczka samochodowa „Trasą zabytków techniki”

Pierwszą propozycję na nadchodzący weekend kierujemy do osób zainteresowanych zabytkami techniki, których poznanie ułatwi przygotowana przez nas samochodowa „Trasa Zabytków Techniki” biegnąca przez malownicze tereny dawnego księstwa świdnicko-jaworskiego i pokazująca liczne ślady działalności gospodarczej człowieka, które powstały w minionych wiekach. Po drodze będziemy mogli zobaczyć m.in.: zabytkowe dworce kolejowe, mosty i wiadukty na nieczynnej już linii kolejowej ze Świdnicy do Jedliny Zdroju, tamę i zaporę wodną w Lubachowie, sztolnię kopalni srebra w Bystrzycy Górnej, jedną z trzech estakad kolejowych w Polsce znajdującą się w Strzegomiu czy wiatraki w Gogołowie i Żółkiewce.
Szczegółowy opis trasy wraz z mapką przebiegu znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.ks-j.com.pl

Trasa samochodowa „Trasa zabytków techniki”
• Długość: 161 km
• Stopień trudności: łatwy

Ciekawe miejsca na szlaku:

• Wieża ciśnień w Świdnicy
• Most żelazny w Świdnicy
• Zapora i elektrownia wodna w Lubachowie
• Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej
• Estakada kolejowa w Strzegomiu
• Wieża ciśnień w Jaworze
• Wiatrak w Gogołowie

Wieża Ratuszowa w Świdnicy

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia wieży ratuszowej, która po przeprowadzonej w latach 2010- 2012 odbudowie ponownie dominuje nad świdnickim rynkiem. Pierwsza wieża ratuszowa zagościła w Świdnicy już w średniowieczu. Przez kolejne wieki ulegająca klęskom żywiołowym i wojnom, wielokrotnie odbudowywana wieża, w latach 1763-65 zyskała swój najbardziej rozpoznawalny kształt. Zdobiła świdnicki Rynek przez 202 lata, aż do feralnego dnia 5 stycznia 1967 r., kiedy po wybiciu przez dzwon kwadransowy godziny 15:15, osunęła się na przyległe budynki.
Budynek nowej wieży ratuszowej ma niemal 58 m wysokości oraz 10 kondygnacji. Obiekt ozdobił zegar, którego elementy widoczne na zewnątrz, wzorowano na oryginalnym wyglądzie sprzed zawalenia się wieży. Nowa wieża zwieńczona jest hełmem i iglicą z charakterystyczną kulą. Dnia 5 marca 2012 r. nastąpiło uroczyste umieszczenie hełmu na szczycie wieży, któremu kibicowało wielu mieszkańców miasta. Długo oczekiwany symbol świetności miasta powrócił do Świdnicy po 45 latach i obecnie cieszy oczy świdniczan i turystów. Uroczyste otwarcie wieży ratuszowej w Świdnicy odbyło się dnia 17 listopada 2012 r. i było niepowtarzalną chwilą, która na stałe zapisała się na kartach historii naszego miasta. Serdecznie zapraszamy. Szczegóły znajdą państwo na stronie www.wieza.swidnica.pl

Wieża Ratuszowa

Ul. Wewnętrzna 4 (Rynek)
58-100 Świdnica

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela 9:00 – 21:00
ostatnie wejście 20:30
15.08.2013 (czwartek) -nieczynna
bilety: wstęp wolny

tel. 730-796-626
www.wieza.swidnica.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group