Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 1216
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Więcej na zabytki

Sobota, 13 czerwca 2020, 11:42
Autor: red
Świdnica: Więcej na zabytki
Fot. UM Świdnica
Dodatkowe pieniądze na realizację programu dotacji celowych na planowane prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach zlokalizowanych na terenie Świdnicy, wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków chce przekazać Prezydent Świdnicy, Beata Moskal–Słaniewska. Ostateczna decyzja będzie jednak należała do radnych, którzy w czwartek, 18 czerwca będą obradować.

Ten rok był dla samorządów w Polsce szczególnie trudny. Zmiany w polityce finansowej wprowadzone przez rząd w ubiegłym roku, obciążanie gmin dodatkowymi zadaniami bez subwencji wypłacanej z budżetu państwa czy pandemia koronawirusa sprawiły, że dziś wielu samorządowców stoi przed niezwykle trudnymi decyzjami. Ich konsekwencje najmocniej odczują mieszkańcy danych miast, miasteczek i wsi. Czeka nas radykalne obniżenie jakości życia. Mimo tych wszystkich trudności budżet Świdnicy pozostaje na stabilnym poziomie, dzięki rozważnej polityce finansowej, która od lat jest prowadzona oraz znacząco lepszej prognozie wykonania budżetu za 2019 rok. W związku z tym Prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska postanowiła przeznaczyć dodatkowy 1 milion złotych na realizację programu dotacji celowych na prace konserwatorskie przy świdnickich zabytkach.
- Jestem przekonana, że radni przyjmą moją propozycję, bo ratowanie zabytków miasta jest dla nas wszystkich priorytetem – mówi prezydent miasta.

Zarówno biskup Marek Mendyk z Diecezji Świdnickiej, jak i biskup Waldemar Pytel z Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, zostali poinformowani o propozycji prezydent miasta odnośnie dofinansowania. Dzięki temu świdnicka Katedra otrzyma, jeśli radni przyjmą projekt uchwały, 500 tys. zł., a Kościół Pokoju 250 tys. zł. na obecnie prowadzone prace w świątyniach.

To nie jedyne pieniądze jakie trafią do świdnickich zabytków. Propozycja Prezydent Miasta do radnych dotyczyć będzie również dotacji na prace remontowe dla 5 podmiotów: Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Kazimierza Pułaskiego 24, Wspólnoty Mieszkaniowej przy pl. 1000-lecia Państwa Polskiego 2, Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Kazimierza Pułaskiego 51, Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Komunardów 20 i Wspólnoty Mieszkaniowej przy pl. Grunwaldzkim 5. Dodatkowo wsparcie otrzyma również Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Świętokrzyskiej 2 na opracowanie dokumentacji remontu elewacji bocznej i tylnej.
Budynek przy pl. 1000-lecia Państwa Polskiego 2 stanowi świadectwo minionej epoki, gdyż został on wybudowany w 1913 roku. To przykład reprezentacyjnej kamienicy pałacowej łączącej elementy secesji, neorenesansu i neobaroku. Jest materialnym świadectwem rozwoju przestrzennego i przemian architektonicznych w Świdnicy. Zachował pierwotną bryłę, kształt elewacji, detal, stolarkę okienną i drzwiową. W ocenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest istotnym elementem komponującym wnętrze urbanistyczne południowej części starego miasta i fragmentem autentycznego pejzażu miejskiego z początków XX w.

Natomiast budynek przy ul. Pułaskiego 24 to barokowa kamienica, wzniesiona w I połowie XVIII wieku, w typie rezydencji miejskiej, o pałacowym charakterze z zachowanymi gotyckimi i późnogotyckimi piwnicami, oraz renesansowym sklepienie traktu tylnego parteru, o bryle i układzie wnętrz, które ukształtowane zostały w czasie barokowej przebudowy. Usytuowana w centrum historycznego miasta, w pierzei ul. Pułaskiego wyróżnia się bogatym barokowym portalem oraz detalem sztukatorskim. W ocenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest to obiekt o dużym znaczeniu historycznym, zabytkowym, kulturowym i wymaga szczególnego traktowania. Należy do najcenniejszych przykładów śląskiej architektury mieszczańskiej.
Kamienica przy ul. Pułaskiego 51 to czterokondygnacyjny budynek z początków XIX w. kryty dachem mansardowym z lukarnami w elewacji bocznej w zabudowie zwartej. Poszczególne kondygnacje oddzielone są dość wydatnym balkonem a oś symetrii fasady podkreślona została umieszczeniem portalu wejściowego ryzalitowo ujętego pilasami oraz szczególnie bogatym opracowaniem obramieni okiennych tej osi. Podlega on ochronie prawnej ze względu na wartości artystyczne jako przykład architektury przełomu XIX i XX wieku.
Pozostałe dwa budynki, wskazane do udzielenia dotacji, nie znajdują się w rejestrze zabytków a jedynie w ewidencji gminnej, jednak wsparcie remontu jest niezwykle potrzebne ze względu na zły stan techniczny elewacji i usytuowanie obu obiektów w ważnym ekspozycyjnie miejscu miasta.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group