Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 661
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Wielkanocne jarmarki w gminie Świdnica

Środa, 4 kwietnia 2012, 8:01
Aktualizacja: 8:05
Autor: red
Gmina Świdnica: Wielkanocne jarmarki w gminie Świdnica
Fot. użyczone
Miniony weekend obfitował w liczne prezentacje stołów wielkanocnych. Gmina Świdnica reprezentowana była zarówno w powiecie świdnickim jak i województwie dolnośląskim.

Jarmark Wielkanocny Witoszowie Dolnym to folklorystyczna impreza, która każdego roku cieszy się wyjątkową popularnością. Na trzynastu stoiskach można było oglądać i nabyć palmy, pisanki, stroiki i kartki świąteczne, wyroby rękodzielnicze oraz wiele innych oryginalnych i misternie wykonanych dzieł sztuki ludowej. Smakosze mogli skosztować domowych wypieków i wielkanocnych potraw.

Wiele osób wracających do nas regularnie mówi, że jest to doskonały czas dla rodzin i dla dzieci na rozpoczęcie wiosennego sezonu, poczucia atmosfery zbliżających się świąt – mówi wójt gminy T. Mazurek

A było co podziwiać. Na stołach królowały mazurki, wielkanocne baby, serniki, faszerowane i marynowane jajka, schaby, roladki i wiele wielkanocnych ozdób i dekoracji. Stąd też jury konkursu miało nie lada problem aby wyłonić zwycięzcę tegorocznego jarmarku. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobyło KGW z Pankowa. To dla nas duże wyróżnienie, bo raz pierwszy uczestniczymy w jarmaku jako Koło. Działamy dopiero od 14 lutego tego roku. Decyzja o uczestnictwie była jak widać strzałem w dziesiątkę – mówiły panie z Pankowa odbierając zasłużone I miejsce. Swoją premierę miała młodzież z Boleścina zrzeszona wokół Grupy Cesarz Boleścin. Jako jedyni w swojej grupie wiekowej zaprezentowali się z ręcznie wykonanymi ozdobami wielkanocnymi.

Tradycyjnie podczas jarmarku nie zabrakło występu zespołu folklorystycznego. Tym razem w programie wiosenno-wielkanocnym wystąpił Zespół Śpiewaczy „Jubilatki” z Witoszowa Dolnego.

ŚWIĘTO BABY WIELKANOCNEJ W WBYSTRZYCY GÓRNEJ

Już po raz drugi Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Górnej „Trzy Sosny” wraz z Radą Sołecką i miejscową parafią zorganizowało Święto Baby Wielkanocnej.
W sobotę przy smacznych wypiekach i aromatycznej kawie można było podziwiać kulinarne talenty Pań z Bystrzycy Górnej.  Centralne miejsce sali przeznaczone  było dla wszelkich bab i babeczek, które górowały nad odwiedzającymi świetlicę w Bystrzycy Górnej. W czekoladzie, posypane cukrem pudrem, polane lukrem, czy przyozdobione cukierkami cieszyły się dużym zainteresowaniem i szybko miały swoich nabywców.
Uwagę nie tylko smakoszy świątecznych ciast przyciągały kolorowe palmy, ozdoby świąteczne, szydełkowe kurczaczki , serwetki i filiżanki, czy też  baranki.
Atrakcją Święta Baby był występ Teatrzyku Obrzędowego „ TRADYCJA” z prezentacją obrzędu wielkanocnego Pucheroki”. Spektakl przygotowały Pani Sylwia Danasiewicz i Pani Barbara Piórkowska.
Całość święta dopełniło wręczenie certyfikatów na najlepsze mazurki i baby wielkanocne.

POWIATOWE PREZENTACJE STOŁÓW WIELKANOCNYCH W MARCINOWICACH

41 stoisk z wyrobami rzemiosła i rękodzieła artystycznego, wielkanocnych potraw, rozśpiewane stoiska i tłumy zwiedzających - to obraz, który na stałe wpisał się w ten przedświąteczny czas, powiatowych prezentacji stołów wielkanocnych w Marcinowicach. Gminę Świdnica reprezentowało 5 organizacji: KGW Pszenno, Sołectwo Grodziszcze, KGW Bojanice, Zespół Śpiewaczy „Kądziołeczka” i Malabar A.Gosthorska z Pogorzały. Wystawcy prześcigali się w kulinarnych przysmakach. Grodziszcze zachęcało do skosztowania zupy z rzeżuchy, Pszenno i Bojanice „kusiło” smakowitymi ciastami, a Kądziołeczki do tradycyjnych wiejskich specjałów. Przyprawy z Pogorzały na stałe wpisały się jako składniki wielu potraw i deserów przyrządzanych właśnie na wielkanocne stoły.
Ciekawostką w Marcinowicach była prezentacja wielkanocnej tradycji przedstawicieli partnerskich powiatów powiatu świdnickiego. Swoje stoły zaprezentowali górale z Zakopanego, kaszubi z powiatu kartuskiego, goście z Łowicza oraz Czesi z Jicina. Wszyscy chętni mogli także spróbować prezentowanych potraw.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group