Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 484
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wielkie jaja w Świdnicy

Wiadomości: Świdnica
Czwartek, 25 marca 2010, 11:14
Aktualizacja: 11:17
Autor: red.
Fot. Użyczone
10 blisko metrowych, kolorowych pisanek, które od niedzieli można podziwiać w Leroy Merlin w Świdnicy, to efekt pracy samorządowców, mediów, sportowców i organizacji pożytku publicznego z terenu trzech powiatów: świdnickiego, wałbrzyskiego i dzierżoniowskiego.

– Wszystko po to, by uświadomić lokalnym podatnikom jak wiele znaczy ich 1% - wyjaśnia organizator akcji, dyrektor hipermarketu, Jacek Burdziełowski. Media, samorządy, sportowcy i organizacje pożytku publicznego, kilkadziesiąt osób w dziewięciu mieszanych zespołach przez kilka godzin wspólnie, ramię w ramie, malowało niezwykłe, ogromne pisanki.

To pierwsza lokalna kampania społeczno – informacyjna zrealizowana z takim rozmachem. Niedzielnej akcji „Podatek za pisanki” doglądał sam Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak. Za pędzle chwycili samorządowcy: wiceprezydent Świdnicy Waldemar Skórski w towarzystwie córeczki Mai, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Świdnicy: starosta Zygmunt Worsa, rzecznik prasowy - Monika Żmijewska oraz Joanna Wika - Szymul, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Głuszycy - burmistrz Wojciech Durak oraz Mariusz Kowalski, a także Alina Piątkowska oraz Bogusława Czuprym-Weiss z Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. – To sympatyczne przedsięwzięcie, cieszące się dużym zainteresowaniem świdniczan. Każda akcja, która zwraca uwagę na podarowanie 1 procenta podatku jest bardzo cenna – mówi Waldemar Skórski, wiceprezydent Świdnicy. - Jajko przygotowywane przez nasz zespół jest jedynym, na którym znalazły się świdnickie motywy m in. kamieniczki w Rynku, Kościół Pokoju. Myślę, że zwycięzcami będą jednak wszystkie organizacje, które w wyniku akcji zyskają wsparcie.

W ramach "podatku za pisanki" jajka malowali także przedstawiciele lokalnych mediów i policjanci. Ducha zdrowej rywalizacji w kampanię tchnęli niezawodni sportowcy z trzech powiatów, którzy pomogli pomalować wszystkie pisanki. Byli z nami: piłkarze Polonii-Sparty Świdnica, footballiści amerykańscy Bielawa OWLS oraz koszykarze z Górnika Wałbrzych.

Cała akcja nie mogłaby się oczywiście obyć bez samych zainteresowanych, czyli organizacji pożytku publicznego, na które można przeznaczyć 1% swojego podatku. Leroy Merlin wybrało po trzy organizacje charytatywne z każdego powiatu, które stały się ambasadorami akcji. Jako przedstawiciele z terenu Dzierżoniowa, Świdnicy i Wałbrzycha malowali: świdnicka Fundacja SERCE Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej, Fundacja Św. Jadwigi z Jaroszowa, PCK w Świdnicy, reprezentanci powiatu wałbrzyskiego: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci „Koło” Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej, Fundacja Pomocy Dzieciom i Młodzieży "Salvator" i Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym oraz Fundacja ROPUH, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Dzierżoniowa, a także Stowarzyszenie "Lepsze jutro" z Pieszyc.

Już od niedzieli 21 marca do soboty 27 marca, klienci hipermarketu mogą głosować na wszystkie 9 pisanek (z głosowania wykluczone zostało „jajko pamiątkowe”). Organizacja charytatywna, która razem z zespołem malowała zwycięską pisankę otrzyma bon na zakupy o wartości 1000 zł. Atrakcyjne nagrody czekają także na głosujących. -Każda z uczestniczących drużyn liczy na wygraną i zapewne jest ona potrzebna wszystkim. A kto będzie miał szczęście, zobaczymy - uśmiecha się Adriana Michalak, wiceprezes Fundacji SERCE - ECPD, jedna z malujących, prywatnie żona rzecznika praw dziecka.

Tuż po zakończeniu głosowania wszystkie pisanki zostaną odwiezione do urzędów w trzech powiatach. Do końca kwietnia, jak drogowskaz, będą przypominać podatnikom o istotnej kwestii przekazywania 1% na wybraną organizację. Przy pisankach tych będzie można znaleźć również wykaz wszystkich organizacji pożytku publicznego z konkretnego powiatu włącznie z ich numerem KRS. - Trzeba mieć świadomość, że nawet najdrobniejsza suma pomnożona przez tysiące świdniczan da gigantyczną pomoc .Gratuluję pomysłodawcy i mam nadzieję , że takich akcji będzie więcej - dodaje Adriana Michalak.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group