Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 945
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki/kraj: Wielkie pielgrzymowanie na groby bliskich – bądźmy bezpieczni

Sobota, 30 października 2010, 11:49
Aktualizacja: 17:35
Autor: KO
powiat świdnicki/kraj: Wielkie pielgrzymowanie na groby bliskich – bądźmy bezpieczni
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Rozpoczął się wyjątkowy weekend, bo przedłużony o świąteczny poniedziałek, 1 listopada. Tego dnia czcić będziemy Wszystkich Świętych. Wielu z nas już dziś wyjeżdża w dalsze rejony kraju, aby odwiedzić groby bliskich. Co zrobić, żeby najbliższe dni upłynęły spokojnie?

Przede wszystkim pamiętajmy, że już dziś obowiązuje zmieniona organizacja ruchu na drogach w pobliżu świdnickich cmentarzy, a także w pobliżu nekropolii w wielu innych miastach. Zwracajmy więc szczególną uwagę na znaki drogowe. W newralgicznych miejscach ruchem kierować będą policjanci i to do ich poleceń w pierwszej kolejności należy się stosować.

Akcja Znicz

Policja rozpoczęła już Akcję Znicz. Potrwa ona do Dnia Zadusznego, czyli do wtorku, 2 listopada. Funkcjonariusze pionów prewencji, ruchu drogowego oraz operacyjni będą pełnić służbę w okolicach cmentarzy parafialnych i dużych nekropolii miejskich. Szczególnym nadzorem objęte zostaną drogi dojazdowe do cmentarzy.

Policjanci przypominają, że poruszając się pojazdem, należy między innymi:
- dostosowywać prędkość do warunków panujących na drodze,
- nie przekraczać prędkości obowiązującej na danym odcinku drogi,
- utrzymywać bezpieczny odstęp między pojazdami,
- używać świateł mijania,
- stosować pasy bezpieczeństwa, urządzenia do przewozu dzieci – foteliki, siedziska.

- Pamiętajmy, że niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę i jazda po spożyciu alkoholu! – przestrzegają funkcjonariusze drogówki. - Przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdźmy stan techniczny naszego samochodu: sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon. Wybierając się w trasę, bądźmy wypoczęci. Pokonujmy ją etapami, robiąc przerwy na odpoczynek. Piesi uczestnicy ruchu powinni korzystać z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. W okolicach cmentarzy przygotowane zostaną specjalne parkingi dla tych, którzy zdecydują się wybrać na cmentarz swoim samochodem. Jednak doświadczenia z lat ubiegłych pokazują, że zdecydowanie szybciej można będzie dojechać w rejon cmentarza specjalnie zorganizowanymi liniami komunikacji publicznej.

Uwaga na kieszonkowców

Policja też przestrzega, że mimo świątecznego nastroju zadumy, powinniśmy być czujni - nie wszyscy uszanują wyjątkowość tych dni. W autobusach, sklepach i na cmentarzach mogą pojawić się kieszonkowcy. Na cmentarz lub na zakupy nie zabierajmy ze sobą więc więcej pieniędzy niż jest to konieczne. Nie należy nosić dokumentów, kluczy, pieniędzy w reklamówkach, w otwartych dużych kieszeniach odzieży. Portmonetki, telefony komórkowe, karty bankomatowe, klucze – należy nosić w zamykanej wewnętrznej kieszeni odzieży. Korzystając ze środków komunikacji miejskiej należy torebkę mieć zawsze przed sobą lub trzymać w dłoni. Na cmentarzach kieszonkowcy uważnie obserwują osoby pozostawiające przy nagrobkach torby, dokumenty czy telefony komórkowe. Złodzieja trudno rozpoznać. Potrafi być miły, uczynny, chętny do pomocy. Czasem kieszonkowcy działają w grupach wywołując tzw. sztuczny tłok.

Ważne dla kierowców

Od dzisiejszego ranka obowiązuje zmieniona organizacja ruchu w rejonie trzech świdnickich cmentarzy. Jeździć będziemy inaczej do poniedziałku, 1 listopada – do godz. 24.00. Szczegóły: tutaj.

Dziś jeszcze można zrobić bezpłatny przegląd samochodu przed wyjazdem na groby bliskich. Akcję organizuje wydział komunikacji świdnickiego starostwa wspólnie ze stacjami kontroli pojazdów ze Świdnicy, Strzegomia, Żarowa i Świebodzic. Szczegóły: tutaj.

Ważne dla pasażerów komunikacji miejskiej

W niedzielę, 31 października, wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu autobusów MPK. Mają one ułatwić dojazd komunikacją zbiorową do świdnickich cmentarzy. Autobusy będą jeździć na podstawie zmienionego rozkładu do poniedziałku, 1 listopada. Szczegóły: tutaj.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group