Poniedziałek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 693
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Żarów: Wierzbnik zdobyty

Poniedziałek, 29 kwietnia 2024, 15:32
Autor: red
Gmina Żarów: Wierzbnik zdobyty
Fot. UM Żarów
Za nami piąta wycieczka w ramach projektu Korona Wzgórz Ziemi Żarowskiej, który realizuje Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

W minioną niedzielę, 28 kwietnia 2024 r. licząca blisko 80 osób grupa miłośników pieszej turystyki i historii, wyruszyła na Wierzbnik (264 m n.p.m.), wzniesienie zlokalizowane w miejscowości Wierzbna. Wyprawa została zapoczątkowana na Placu Kościelnym. Uczestników wyprawy "powitał" pierwszy ze wspaniałych, miejscowych zabytków sakralnych, czyli datowana na rok 1701, kolumna z figurą św. Jana Nepomucena.

Po kilku słowach dotyczących samej miejscowości, uczestnicy wyprawy udali się na przyległy teren pocysterskiego kompleksu dawnego przeoratu. Na dziedzińcu pałacowym, archeolog Bogdan Mucha – specjalista d/s zbiorów muzealnych przedstawił krótką historię założenia przeoratu oraz związane z nim ciekawostki historyczne. Każdy z uczestników wycieczki mógł zobaczyć znajdujące się wewnątrz pałacu malowidła z XIV-XVI w. oraz dawny kamienny pręgierz.

Po wspólnej grupowej fotografii, uczestnicy wycieczki skierowali się do przyległego kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia NMP. Również tutaj przywołana została krótka historia tego wspaniałego zabytkowego obiektu.

Spod kościoła wyprawa ruszyła dalej w kierunku punktu docelowego, a więc wspomnianego wcześniej Wierzbnika. To historyczne wzniesienie, dzisiaj spowite jest gęstymi zaroślami. Jego historia sięga czasów wojny trzydziestoletniej z XVII wieku. Na szczycie wzniesienia uczestnicy wycieczki usłyszeli m.in. o bardziej bliższych nam wydarzenach, czyli rotacyjnym stacjonowaniu w tym miejscu taktycznych radzieckich wyrzutni rakietowych 9K52 Łuna-M w latach 1974-1982. Niedzielną wycieczkę zakończyło wspólne ognisko przy tzw. "skałce", na szczycie której wznosiła się już w XII/XIII wieku warowna siedziba rycerskiego rodu Wierzbnów.

Organizatorzy wycieczki składają serdeczne podziękowania dla pana Andrzeja Sośnierza za udostępnienie zwiedzania kompleksu pocysterskiego oraz dla ks. proboszcza Tadeusza Fuksy za otwarcie i udostępnienie do zwiedzania miejscowej świątyni parafialnej.

Kolejna wycieczka w ramach projektu Korona Wzgórz Ziemi Żarowskiej została zaplanowana na 19 maja. Tym razem będzie do zdobycia Pyszczyńska Góra.

Na wycieczki w ramach projektu Korona Wzgórz Ziemi Żarowskiej zapraszają:

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie

Żarowska Izba Historyczna

Koło PTTK "Żarodreptaki" Żarów

Gmina Żarów

Partnerzy z kulturą

Korona Wzgórz Ziemi Żarowskiej

19 maja Pyszczyńska Góra – start godz. 10:00, Imbramowice, stacja PKP

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group