Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 1346
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Wieża po remoncie

Wtorek, 20 grudnia 2022, 9:52
Aktualizacja: 9:52
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Wieża po remoncie
Fot. Przemysław Duerr
Trwa rewitalizacja zabytkowych budynków kolejowych w Jaworzynie Śląskiej. Nowe oblicze zyskała właśnie wieża ciśnień. Tym samym zakończył się pierwszy etap projektu „Zabytki przemysłowe pogranicza otwierają swoje podwoje dla zwiedzających” realizowanego przez Muzeum Kolejnictwa w ramach programu Współpracy Transgranicznej Interreg V–A Republika Czeska–Polska 2014–2022”.

Wieża ciśnień to charakterystyczny obiekt w centrum miasta. Jej remont zakończył się w listopadzie. W przyszłości będzie można zaadoptować ją np. na punkt widokowy.

Kolejnym etapem będzie rewitalizacja dawnego budynku administracji Wagonowni z charakterystycznymi wieżyczkami.
- Budynek przez najbliższe miesiące przejdzie remont i planowane jest w nim utworzenie Centrum Obsługi Turysty. W sąsiedztwie znajduje się jeszcze jedna zabytkowa parowozownia, która jest własnością Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego, w której otoczeniu planowane jest zagospodarowanie małą architekturą, oświetleniem oraz ustawieniem pomnika historii parowozu na obrotnicy – informuje Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektor Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

Druga część projektu realizowana jest na terenie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku, gdzie w 2022 roku został wymieniony dach oraz zrewitalizowany warsztat kolejowy.

W 2023 roku planowane jest także wykonanie instalacji elektrycznej, naprawa drzwi i okien oraz rewitalizacja budynku zapadni. Dodatkowo gmina Jaworzyna Śląska wspólnie ze Służbą Drogową Powiatu Świdnickiego wykona nowe przyłącze wodno-kanalizacyjne.

Na realizację zadania prowadząca Muzeum Kolejnictwa Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska otrzymała dofinansowanie z projektu Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Zadanie rewitalizacji obiektów kolejowych jest realizowane przy ścisłej współpracy z czeskim partnerem, głównym beneficjentem, Muzeum starých strojů a technologií w Žamberku.
- Realizowany projekt ma zachęcić turystów do poznawania regionu dawnego przemysłowego pogranicza, w tym na terenie Dolnego Śląska, oraz zwiększyć atrakcyjność regionu i utrwalać wiedzę na temat materialnego dziedzictwa wyjątkowych obiektów poprzemysłowych po polskiej i czeskiej stronie – mówi Katarzyna Szczerbińska-Tercjak.

Foto: Przemyslaw Duerr

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group