Piątek, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 240
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wieża ratuszowa z opóźnieniami

Wiadomości: Świdnica
Wtorek, 23 sierpnia 2011, 9:03
Aktualizacja: 15:13
Autor: GrA
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Mimo wcześniejszych zapewnień nie uda się ukończyć budowy wieży ratuszowej w terminie. Budowa miała zostać zakończona na jesień, a z uroków odbudowanej wieży świdniczanie mieli korzystać pod koniec roku.

Ten optymistyczny scenariusz nie ma jednak szansy zostać zrealizowanym. - Niestety opóźnienia, które były związane ze zmianą metody fundamentowania oraz srogą i długą zimą nie pozwoliły na nadrobienie czasu. Najbardziej istotne jest jednak, by wieża, która się zawaliła miała solidne fundamenty. Pod tym względem musi być stabilna i wytrzymała, dlatego myślę, że wydłużenie czasu oczekiwania o kilka miesięcy jest tego warte, w końcu czekamy na nią już kilkadziesiąt lat – wyjaśnia zastępca prezydenta Świdnicy Ireneusz Pałac.

Zakończenie prac nastąpi więc w marcu 2012 roku, a wieża zwiedzającym zostanie udostępniona w czerwcu. – U progu sezonu turystycznego. To pozwoli lepiej wypromować nowe miejsce wśród turystów, co byłoby trudniejsze zimową porą – dodaje Ireneusz Pałac.

Prace konstrukcyjne zostały zakończone na poziomie, gdzie wieża wraz z budynkiem wejściowym stanowi czworokątny przekrój. W chwili obecnej roboty prowadzone są przy budowie trzech ostatnich kondygnacji, które mają kształt ośmiokąta. Później pozostanie zawieszenie hełmu wieńczącego wieżę. - Nie czekając na wznoszenie muru, od dołu prowadzone są prace przy ocieplaniu ścian zewnętrznych, na których ułożony zostanie tynk szlachetny – wyjaśnia Ireneusz Pałac.

Zakładana wartość inwestycji to 10 milionów złotych, po przetargu wyniosła ona około 8 milionów złotych. Ze względu zwiększenie zakresu prac – dodatkowe kosztowne fundamentowanie – 900 tys. zł więcej. Na realizację inwestycji miasto pozyskało około 5,5 miliona złotych dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 23-08-2011 11:33
a mam takie pytanie, czy smierdzace podworko na ktorym znajduje sie wieza bedzie jakos odremontowane? bo moze i wieza przyciagnie tutystow ale smierdzace podworko i obskurne kamienice napewno ich odstrasza.
~ 23-08-2011 11:49
Na stronie http://forum.investmap.pl/viewtopic.php?f=76&t=2751 dużo jest ciekawych rzeczy. W ogłoszonym przetargu była mowa o zagospodarowaniu bloku śródrynkowego.
~ 23-08-2011 12:53
fajnie juz wieza wyglada bo wyszla ponad dachy budyneczkow w rynku, mi sie podoba, bardzo dobra inwestycja
~ 23-08-2011 13:48
Dobrze, że w końcu ją odbudują. Na Dolnym Śląsku ostatnio odbudowali wieże ratuszowe w Głogowie ok. 80 m, Nysie - chyba ok. 70 m (co ciekawe zrobił to prywatny inwestor stawiając wawieżę i budynek przy niej na biura, a turystom udostępniając wjazd na górę na punkt widokowy) oraz odbudowują też w Strzelinie - też ma mieć coś ok. 80 m. Jest tylko jeden szkopuł, część pieniędzy na odbudowanie wieży świdnickiej pochodzi z dofinansowania i jest w związku z tym warunek - miasto nie może z niej czerpać korzyści majatkowych - bodajrze przez okres 5 lat. Z tego co wiem chcą tam umiejscowić jakąś kawiarenke. Czy wynajmujący powierzchnię pod kawiarenkę, w związku z tym nie będzie płacił czynszu miastu? Przecież miasto nie powoła spółki Inwestycję Kawiarenkowe. Czy wjazd windą będzie za darmo?
~ 13-09-2011 19:33
Przydałby się artykuł na temat świdnickiego ratusza, który przedstawiłby jego historie, wielu młodych świdniczan nie widziało go nawet na zdjęciu i może jakieś ciekawe informacje na temat "nowo-stawianego".

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group