Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 958
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Wieża ratuszowa z opóźnieniami

Wtorek, 23 sierpnia 2011, 9:03
Aktualizacja: 15:13
Autor: GrA
Świdnica: Wieża ratuszowa z opóźnieniami
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Mimo wcześniejszych zapewnień nie uda się ukończyć budowy wieży ratuszowej w terminie. Budowa miała zostać zakończona na jesień, a z uroków odbudowanej wieży świdniczanie mieli korzystać pod koniec roku.

Ten optymistyczny scenariusz nie ma jednak szansy zostać zrealizowanym. - Niestety opóźnienia, które były związane ze zmianą metody fundamentowania oraz srogą i długą zimą nie pozwoliły na nadrobienie czasu. Najbardziej istotne jest jednak, by wieża, która się zawaliła miała solidne fundamenty. Pod tym względem musi być stabilna i wytrzymała, dlatego myślę, że wydłużenie czasu oczekiwania o kilka miesięcy jest tego warte, w końcu czekamy na nią już kilkadziesiąt lat – wyjaśnia zastępca prezydenta Świdnicy Ireneusz Pałac.

Zakończenie prac nastąpi więc w marcu 2012 roku, a wieża zwiedzającym zostanie udostępniona w czerwcu. – U progu sezonu turystycznego. To pozwoli lepiej wypromować nowe miejsce wśród turystów, co byłoby trudniejsze zimową porą – dodaje Ireneusz Pałac.

Prace konstrukcyjne zostały zakończone na poziomie, gdzie wieża wraz z budynkiem wejściowym stanowi czworokątny przekrój. W chwili obecnej roboty prowadzone są przy budowie trzech ostatnich kondygnacji, które mają kształt ośmiokąta. Później pozostanie zawieszenie hełmu wieńczącego wieżę. - Nie czekając na wznoszenie muru, od dołu prowadzone są prace przy ocieplaniu ścian zewnętrznych, na których ułożony zostanie tynk szlachetny – wyjaśnia Ireneusz Pałac.

Zakładana wartość inwestycji to 10 milionów złotych, po przetargu wyniosła ona około 8 milionów złotych. Ze względu zwiększenie zakresu prac – dodatkowe kosztowne fundamentowanie – 900 tys. zł więcej. Na realizację inwestycji miasto pozyskało około 5,5 miliona złotych dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group