Piątek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 623
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: "Witacz", czyli zabytkowa lokomotywa wąskotorowa w Jaworzynie Śląskiej

Czwartek, 11 stycznia 2018, 11:11
Autor: red
Jaworzyna Śląska: "Witacz", czyli zabytkowa lokomotywa wąskotorowa w Jaworzynie Śląskiej
Fot. użyczone
Rozpoczęta w dniu 10 listopada 2017 r. renowacja zabytkowej lokomotywy wąskotorowej serii Wls40 nr 795, wyprodukowanej w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu w roku 1958 r. ukończona.

Renowacja była finansowana z własnych środków finansowych Stowarzyszenia przez członków Stowarzyszenia oraz wolontariuszy. Lokomotywa została zakupiona przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej od firmy Wienerberger Ceramika Budowlana. Maszyna przez wiele lat pracowała na zakładowej linii wąskotorowej wożąc glinę z lokalnych wyrobisk do nieistniejącej już Cegielni Rzęśnica ( woj. Zachodniopomorskie).

8 stycznia 2018 r. lokomotywa trafiła na skwer w okolicy dworca PKP w Jaworzynie Śląskiej przy ulicy 1 maja gdzie będzie pełnić rolę „witacza". To pierwsza tego typu instalacja promująca miasto, której historia jest związana z koleją żelazną.

Podziękowania dla Gminy Jaworzyna Śląska oraz ZUK Jaworzyna Śląska za udostępnienie miejsca do renowacji lokomotywy. Na koniec należy dodać, iż „witacz" to wspólna inicjatywa UM Jaworzyna Ślaska i Stowarzyszenia. W najbliższym czasie „witacz" zostanie podświetlony.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group