Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 925
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Marcinowice: Wizyta Komisji Rolnictwa w gminnych sołectwach

Wtorek, 17 marca 2015, 12:37
Aktualizacja: 14:43
Autor: red.
Gmina Marcinowice: Wizyta Komisji Rolnictwa w gminnych sołectwach
Fot. UG Marcinowice
Komisja Rolnictwa i Ochrony Środowiska wraz z radnymi z innych komisji 25 i 26 lutego odwiedziła 19 miejscowości z gminy Marcinowice, aby sprawdzić faktyczny stan dróg, rowów melioracyjnych i utrzymania porządku na terenie gminy. W każdej wsi towarzyszyli im sołtysi oraz członkowie rad sołeckich.

Oględziny stanu faktycznego poszczególnych miejscowości potwierdziło bardzo długą listę potrzeb, o których – mimo realizacji dużych inwestycji – zapominano w poprzednich kadencjach.

W Marcinowicach jest potrzeba budowy trzech inwestycji drogowych oraz jednej drogi do utwardzenia, konieczna jest także likwidacja ogrodzenia przy ulicy Kwiatowej 1 oraz prawidłowe zagospodarowania stawu na działce nr 198/9.

W Gruszowie uznano za konieczną realizację m.in.: drogi do Stefanowic, na której wcześniej wykonano kanalizację, drogi do Marcinowic przez las, zamontowanie lamp przy dwóch budynkach, remont drogi przy cmentarzu oraz kontynuację niedokończonego chodnika.

W Stefanowicach jako niezbędne prace inwestycyjne to m.in. uregulowanie prawne drogi do przepompowni kanalizacyjnej, naprawę drogi po kanalizacji oraz budowę drogi do Gruszowa.

W Śmiałowicach konieczny jest m.in. remont mostu na rzece Bystrzyca, wykonanie przyłącza energetycznego na boisku, naprawę uszkodzonej drogi i przepustu na zakręcie w kierunku do Gruszowa, wykonanie dróg wewnątrz wsi, naprawę szamba przy budynku świetlicy wiejskiej, remont zabytkowej kapliczki przy bramie kościoła, pogłębienie i wyczyszczenie tzw. młynówki oraz naprawa muru przy młynówce.

W Klecinie konieczna jest m.in. naprawa drogi przez centrum wsi, remont dachu na budynku świetlicy wiejskiej, przebudowa przepustu przy lasku na drodze Klecin – Gola, zamontowanie trzech punktów świetlnych oraz przegląd istniejącej instalacji świetlnej, wybudowanie około 100 m drogi do boiska i udrożnienie przepustu, budowę chodnika w pasie przydrożnym Klecin – Śmiałowice.

W Kraskowie trzeba m.in. naprawić drogę do młyna, odtworzyć rów melioracyjny przy drodze powiatowej, utwardzenie drogi do placu zabaw i naprawa chodnika przy zatoczce autobusowej.

W Goli Świdnickiej potrzeby inwestycyjne to m.in. do przykrycie rowów melioracyjnych wewnątrz wsi, konieczny jest remont drogi koło świetlicy wiejskiej oraz koło „dębu”, utwardzenie drogi na cmentarz, uzupełnienie oświetlenia, a także nieodpłatne przekazanie działki dla Parafii Rzymskokatolickiej na poszerzenie cmentarza. Kościół w Goli potrzebuje pilnie wymiany okiennic na wieży.

Szczepanów czeka m.in. na odbudowę muru i udrożnienie rowu przy „kuźni”, remont mostku na potoku Czarna Woda przy budynku nr 85A, oświetlenie od mostku w kierunku boiska, zamontowanie kilkunastu lamp oświetlających w innych miejscach wsi, naprawę studzienek kanalizacyjnych oraz przykrycie ich nowymi płytami, remont drogi transportu rolnego Szczepanów – Biała z możliwością poszerzenia jej do 3,5 m i budową poboczy o szerokości 0,7 m.

W Strzelcach konieczne jest m.in. poszerzenie drogi dojazdowej do szkoły wraz z bramą wjazdową na plac szkolny w celu umożliwienia wjazdu na teren szkoły, budowę chodnika po prawej stronie od szkoły do skrzyżowania, a także remont kładek na potoku Czarna Woda z uwzględnieniem poszerzenie jednej z nich, kontynuacja remontu drogi nr 498 i rekultywacja dzikiego wysypiska śmieci na drodze w kierunku Sobótki Zachodniej. Strzelce potrzebują także nowej świetlicy wiejskiej.

Braki stwierdzone w Tworzyjanowie to m.in.: remont drogi transportu rolnego, zamontowanie jednej lampy i uzupełnienie oświetlenia, rekultywacja dzikiego wysypiska śmieci oraz budowa świetlicy wiejskiej na miejscu starej.

Sady od kilku lat upominają się o wycięcie drzew na potoku Sadowa, ponadto konieczne jest tam m.in. zamontowanie trzech lamp od strony boiska i kilku w samej wsi, utwardzenie drogi nr 188 i 189dr, łącznika drogi powiatowej z droga wewnętrzną oraz budowa chodnika przez wieś.

W Zebrzydowie brakuje jednej lampy, konieczne jest m.in. zamontowanie barierki przy drodze powiatowej, remont muru przy kościele oraz wycięcie dwóch topoli.

Biała potrzebuje nowych dróg obok posesji sołtysa oraz przy kaplicy, gdzie powinna zostać naprawiona w ramach gwarancji, należy też m.in. zamontować cztery lampy i zbudować zatoczkę autobusową.

Chwałków boryka się z problemem rowu melioracyjnego przy dwóch posesjach, które są sukcesywnie zalewane, potrzebna jest także m.in. budowa chodnika do tzw. kantyny, nowego przystanku autobusowego oraz zamontowanie nowej lampy koło mostu. Mieszkańcy Chwałkowa prosili także o zorganizowanie zebrania z właścicielami tamtejszych kopalni GRANBUD i SKALIMEX Granit.

Wizyta w Mysłakowie zakończył się sporządzeniem listy koniecznych remontów i inwestycji w tej wsi. Są to m.in. budowa drogi od cmentarza w kierunku Kątek, przegląd oświetlenia i montaż kilku lamp, a także połączenie mostu z nowym asfaltem w kierunku Tąpadła.

W Wirach zanotowano m.in. konieczność budowy drogi i oświetlenia do tzw. fermy, montaż kilku lamp doświetlających, naprawę kilku rowów melioracyjnych i dróg transportu rolnego.

W Tąpadle konieczne jest m.in. udrożnienie jednego z rowów melioracyjnego, montaż kilku lamp, przeprojektowanie przepompowni, utwardzenie drogi do nowego osiedla domków jednorodzinnych, remont łącznika z Mysłakowem, czy zabezpieczenie wyrwy w mostku naprzeciwko posesji 22.

Wirki także potrzebują zamontowania kilku lamp doświetlających oraz m.in.: remontu dróg transportu rolnego, mostu nad potokiem Czarna Woda oraz zasypania wąwozu w kierunku Gogołowa.

W Kątkach zanotowano konieczność montażu lamp doświetlających przy dwóch budynkach, korektę lip i jesionów obok jednej z posesji, oraz budowę chodnika przy kilku posesjach i oczyszczenie rowu koło świetlicy.

– Lista takich drobnych, ale bardzo uciążliwych dla mieszkańców niedoróbek jest bardzo długa – mówi wójt Władysław Gołębiowski. – Obiecałem, że się zajmę ich likwidacją i właśnie w tym celu konieczna była taka inwentaryzacja.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group