Czwartek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 592
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Wkrótce obchody

Niedziela, 30 sierpnia 2020, 7:05
Aktualizacja: 9:07
Autor: red
Świdnica: Wkrótce obchody
Fot. organizatorzy
Świdnickie obchody 40–lecia powstania NSZZ „Solidarność”.

W imieniu Rady Oddziału Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” i miasta Świdnica zapraszamy na uroczyste obchody 40-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Rozpoczną się one w poniedziałek, 31 sierpnia o godz. 18.00 od mszy świętej pod przewodnictwem Biskupa Ignacego Deca, po zakończeniu której złożone zostaną kwiaty pod tablicą NSZZ „Solidarność”. Następnie w piątek, 4 września o godz. 13.00 oficjalna uroczystość odbędzie się na placu przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Franciszkańskiej 18.

Z tej okazji Muzeum Dawnego Kupiectwa i Miejska Biblioteka Publiczna przygotowały okolicznościowe wystawy.
„40 lat Solidarności” w Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Wystawa powstała w oparciu o zbiory księdza Tadeusza Farysia, dyrektora Wydziału Misyjnego Świdnickiej Kurii Biskupiej. Zaprezentowane zostaną liczne dokumenty, wydawnictwa drugiego obiegu i ulotki nazywane wtedy bibułami, drukowane i kolportowane przez działaczy „Solidarności”, za co w latach 70. XX w. i po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego groziła kara więzienia lub inne represje. Na wystawie prezentowane będą fotografie i pamiątki okolicznościowe z tamtych lat, m.in. pierwsze numery Tygodnika Solidarność”, „Monitora Dolnośląskiego”, czy wydawanej od maja 1989 r. „Gazety Wyborczej”. Cennym artefaktem obecnym na ekspozycji jest obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego.

Dla przybliżenia, zwłaszcza młodemu pokoleniu, klimatu tamtych czasów, stworzono ekspozycję w oparciu o nowoczesne środki przekazu: aranżację „podziemnej drukarni Solidarności”, kiosku z gazetami z lat 80. XX w. czy kącika płytowego z „zakazanymi piosenkami”. Wystawę można oglądać od 29 sierpnia do 11 października.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group