Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 936
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/Region: Wniosek o „Rodzina 500+” wyślesz na portalu PUE ZUS

Czwartek, 24 marca 2016, 12:40
Aktualizacja: 12:43
Autor: opr.red.
Świdnica/Region: Wniosek o „Rodzina 500+” wyślesz na portalu PUE ZUS
Fot. użyczone
Od 1 kwietnia można składać wnioski o nowe świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł. Można się o nie ubiegać także za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Program Rodzina 500+ to nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze lub jedyne dziecko. Program Rodzina 500+ to wsparcie dla polskich rodzin w częściowym pokryciu wydatków związanych z wychowaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Świadczenie wychowawcze na drugie i każde kolejne dziecko przysługuje bez względu na osiągany przez rodzinę dochód, a na pierwsze dziecko w przypadku, gdy dochód rodziny nie przekroczy kwoty 800 zł na osobę w rodzinie. Jeśli w rodzinie znajduje się dziecko niepełnosprawne – kwota graniczna na osobę to 1200 zł. Warunkiem otrzymania świadczenia jest złożenie wniosku w wyznaczonej jednostce organizacyjnej gminy lub wysłanie pocztą bądź wypełnienie on-line. W tym ostatnim przypadku wniosek można składać m.in.za za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Aby otrzymać świadczenie za okres od kwietnia do czerwca 2016 r., należy złożyć wniosek Rodzina 500+ do 1 lipca 2016 r. (włącznie). W przypadku złożenia wniosku po 1 lipca 2016 r., świadczenie wychowawcze zostanie przyznane od miesiąca złożenia wniosku bez wyrównania za poprzednie miesiące.

Jeśli ktoś nie ma profilu na Platformie Usług Elektronicznych (portalu internetowym ZUS), może dokonać rejestracji w ciągu kilku minut w najbliższej jednostce terenowej ZUS. Jeśli już posiadamy PUE - po zalogowaniu i wybraniu usługi złożenia wniosku ,,Rodzina 500+’’ należy wypełnić elektroniczny formularz. Formu¬larz będzie wstępnie uzupełniony o dane identyfikacyjne i adresowe osoby ubiegającej się o świadczenie, a w trakcie wypełniania wniosku niektóre inne również będą podpowiadane. Jeśli dana osoba ubiega się o świadczenie na pierwsze lub jedyne dziecko, może zaistnieć konieczność uzupełnienia wniosku o za¬łączniki dotyczące sytuacji finansowej. Jeśli oświadczenie dotyczy tej osoby, należy uzupełnić odpowiednie sekcje formularza elektronicznego (Załącznik 1, 2, 3 lub załączyć odpowiednie dokumenty jako załączniki w formie skanów lub zdjęć). Jeśli oświadczenia dotyczą członków rodziny osoby ubiegają¬cej się o świadczenie, nie należy uzupełniać ich bezpośrednio w formularzu. Oświadczenia do wypełnienia przez członków rodziny można pobrać i wydrukować ze strony www.zus.pl lub wydrukować bezpośrednio z wniosku dostępnego na PUE. Uzupełnione danymi dot. członków rodziny i przez nich podpisane oświadczenia można dołączyć do elektronicznego wniosku na PUE jako załączniki w formie skanów lub zdjęć.

Wniosek na PUE można podpisać na trzy sposoby: bezpiecznym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym ePUAP, profilem PUE. Aby podpisać wniosek profilem PUE wystarczy kliknąć „podpisz profilem PUE”. Wniosek wysłany za pośrednictwem PUE ZUS zostanie przekazany za pośrednictwem systemu Emp@tia do organu właściwego. Po wysłaniu wniosku podgląd dokumentu oraz jego wydruk z poziomu PUE ZUS nie będzie już możliwy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych usunie dane dotyczące wniosku i załączników niezwłocznie po wystawieniu potwierdzenia złożenia wniosku.

Dalsze postępowanie będzie realizowane przez organ właściwy w formie pisemnej, co oznacza, że dalszy kontakt z osobą ubiegającą się o świadczenie wychowawcze nie będzie realizowany za pośrednictwem PUE ZUS. Osoba ubiegającą się o świadczenie wychowawcze otrzyma Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia czyli informację o przyjęciu przez ZUS przesłanego dokumentu elektronicznego. Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia jest automatycznie tworzone i udostępniane w menu „Dokumenty i wiadomości” w portalu PUE. Dodatkowo, w momencie przekazania wniosku do systemu organu właściwego, do osoby ubiegającej się o świadczenie wychowawcze - na adres mailowy podany we wniosku - przesłane zostanie Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia potwierdzające przyjęcie wniosku przez organ właściwy.

Dla osób, które nie zdecydują się na złożenie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego drogą elektroniczną, na stronie www.zus.pl dostępny będzie formularz wniosku w wersji edytowalnej – do wypełnienia i wydruku. Osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze będzie mogła wypełnić i wydrukować wniosek bezpośrednio ze strony, a następnie samodzielnie złożyć go we właściwym urzędzie. ZUS w zakresie obsługi wniosku będzie udostęp¬niał jedynie system teleinformatyczny (PUE) dla celów złożenia wniosku.

Więcej informacji na temat Programu Rodzina 500+, możliwości złożenia wniosku oraz szczegółów dotyczących warunków przyznania świadczenia znajdziesz na stronie http://www.rodzina500plus.gov.pl/ lub na https://obywatel.gov.pl/. Można też zadzwonić na specjalną infolinię zlokalizowaną w każdym województwie. Numery dla Dolnego Śląska to (71) 340 60 11, (71) 340 61 17. W Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej infolinia działa pod numerem (22) 529 06 68.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group