Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 978
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Wnioski na dotację do pieców do końca miesiąca

Wtorek, 21 sierpnia 2018, 7:52
Aktualizacja: 13:53
Autor: red
Przypominamy, że do końca sierpnia br. świebodziczanie mogą składać wnioski o przyznanie dotacji na wymianę tradycyjnego pieca c.o. na ogrzewanie ekologiczne.

Można otrzymać maksymalnie 3.000 zł.

Uchwała w sprawie zasad i trybu postępowania przy udzielaniu dotacji celowej na dofinansowanie zadań inwestycyjnych, związanych z ograniczaniem niskiej emisji na terenie Gminy Świebodzice zakłada dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania, opartego na paliwie stałym, na:
ogrzewanie gazowe
ogrzewanie elektryczne
olejowe
pompy ciepła.
- Główną intencją przyjętych przepisów jest zachęcenie mieszkańców do likwidacji tradycyjnych pieców, opalanych węglem, groszkiem, itd. słowem wszystkim, co jest paliwem stałym i niestety przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Zainteresowanie wnioskami jest spore, program walki ze smogiem zyskał akceptację społeczną a przede wszystkim uświadomił, że możemy mieć realny wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy. Program dotacji przewidziany jest na 3 lata, w sumie gmina przeznaczy na ten cel 270.000 zł.

W roku bieżącym będzie to kwota 100.000 zł. Do Wydziału Ochrony Środowiska wpłynęły już 42 wnioski o udzielenie dotacji.

Przypominamy także, że zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, od 1 lipca 2018 roku na terenie województwa dolnośląskiego obowiązuj zakaz montowania nowych kotłów opalanych paliwem stałym. Nie wolno także stosować takiego paliwa, jak węgiel brunatny czy tzw. odpady węglowe (czyli np. mułów węglowych). Za złamanie przepisów grożą surowe kary.

Uchwały antysmogowe mają rangę prawa miejscowego i obowiązują wszystkich mieszkańców i podmioty gospodarcze, także właścicieli budynków wielorodzinnych, spółdzielnie i wspólnoty, jeśli mają w użytkowaniu instalacje na paliwo stałe o mocy poniżej 1 MW.

Za nieprzestrzeganie uchwały grozi grzywna do 5 tys. zł. Utrudnianie kontroli podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Nie wolno stosować:
•    węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
•    węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm,
•    mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
•    biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group