Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 883
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Woda popłynie wartkim strumieniem

Piątek, 7 listopada 2014, 9:11
Aktualizacja: 13:45
Autor: red.
Świebodzice: Woda popłynie wartkim strumieniem
Fot. UM Świebodzice
Wraz z początkiem listopada dostawy wody do Świebodzic realizowane są przez jeden z najnowocześniejszych systemów automatycznego sterowania stacją uzdatniania wody w Dobromierzu. Prace nad jego wykonaniem trwały od czerwca bieżącego roku. Modernizacja ta jest jednym z elementów wieloetapowego zadania inwestycyjnego, którego dokumentację przygotowano w roku 2012, obejmującego modernizację całości systemu zaopatrzenia w wodę w Gminie Świebodzice.

W wyniku prac przystosowano obiekt do możliwości sterowania z niego całym systemem zaopatrzenia Gminy w wodę. Zakres opracowania obejmował modernizację wszystkich obiektów wodociągowych wchodzących w skład systemu zaopatrzenia w wodę w Gminie Świebodzice - oprócz wspomnianej automatycznej stacji uzdatniania wody w Dobromierzu, także stacje wodociągowe w Cierniach, na ul. Sportowej i dzielnicy Pełcznica oraz zbiornik wody przy ul. Wałbrzyskiej. Zrealizowana przez Zakład Wodociągów inwestycja pozwoli w przyszłości na zautomatyzowanie całości procesu zaopatrzenia Świebodzic w wodę.

- Zmodernizowana przez nas stacja, paradoksalnie, pomimo, że jest jednym z najmłodszych naszych obiektów, ponieważ liczy sobie około 15 lat, ze względu na postęp jaki dokonał się w technologiach sterowania automatycznego była technologicznie najbardziej przestarzała - tłumaczy Piotr Zalewski, prezes ZWiK. - Nieustanny postęp technologiczny, zauważalny przez nas wszystkich także w życiu codziennym, spowodował, że ze wszystkich wymienionych zadań inwestycyjnych, to było najbardziej uzasadnione pod względem ekonomicznym. Naszym priorytetem było, aby inwestycja nie powodowała wzrostu cen wody. Modernizację stacji w Dobromierzu, której koszt wyniósł ok. 700 tysięcy złotych sfinansowaliśmy ze środków własnych, pozyskanych z wykonawstwa robót zlecanych nam przez Miasto. Automatyzacja pracy innych obiektów nie jest w tym momencie opłacalna ze względu na ich koszt, który spowodowałby wzrost cen wody - dodaje prezes Zalewski.

Przy okazji modernizacji stacji w Dobromierzu należy pamiętać, że równolegle realizowana jest przez miasto rozbudowa i modernizacja rozdzielczych sieci wodociągowych w taki sposób aby możliwy był rozwój terenów pod budownictwo w Świebodzicach - budowa wodociągu zasilającego Strefę Aktywizacji Gospodarczej przy ul. Strzegomskiej, oraz modernizacja wodociągu w ul. Jeleniogórskiej, aby możliwe było zasilenie w wodę terenów pod budownictwo jednorodzinne.

(Tomasz Merchut)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group