Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 933
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Województwo dokłada do konserwacji naszych zabytków sakralnych

Niedziela, 27 marca 2011, 8:46
Aktualizacja: Poniedziałek, 28 marca 2011, 5:05
Autor: KO
powiat świdnicki: Województwo dokłada do konserwacji naszych zabytków sakralnych
W ubiegłym roku renowacji poddano kamienne epitafia.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Trzy kościoły – świdnicka katedra, strzegomska bazylika i świdnicka świątynia ewangelicka otrzymają dofinansowanie na prace, które mają przywrócić im dawny blask.

Na ostatniej sesji dolnośląski sejmik zatwierdził dotacje z budżetu województwa na prace konserwatorskie, restauratorskie i prace budowlane w zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. W sumie ponad 5 mln zł otrzyma 68 beneficjentów. Wnioski złożyło 241 podmiotów (z czego 7 wpłynęło po czasie). Komisja zaopiniowała 215 wniosków, które spełniły wymagania formalne. Najwyżej ocenione zostały te, które uwzględniały priorytety zawarte w programie opieki nad zabytkami województwa, czyli: prace przy budowlach drewnianych, prace zabezpieczające i remontowe przy obiektach zagrożonych postępującą destrukcją (w pierwszej kolejności obiekty drewniane, następnie pomniki historii oraz dzieła sztuki powstałe do XVIII w.).

Parafia Ewangelicko-Augsburska pw. Świętej Trójcy w Świdnicy na trzeci etap konserwacji pokrycia gontowego na Kościele Pokoju w Świdnicy otrzyma 150 tys. zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone na wymianę drewnianego gontu na dachu przybudówek i na hali chrztów.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu otrzyma 90 tys. zł na kontynuację robót remontowych zabezpieczających kaplicę pw. św. Antoniego w Strzegomiu (konkretnie na konserwację zachodniej części elewacji północnej z wieżą).

Na prace konserwatorskie i restauratorskie gotyckiego poliptyku z 1492 r. ze sceną zaśnięcia NMP 40 tys. zł otrzyma Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Stanisława BM i Świętego Wacława M w Świdnicy. Ten gotycki poliptyk, czyli otwierany ołtarz, jest stylistycznie związany z kręgiem Wita Stwosza. W pierwszym etapie prac w świdnickiej katedrze zostaną odrestaurowane skrzydła boczne, para pierwszego otwarcia poliptyku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group