Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 903
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Wójt gminy Świdnica odznaczona medalem Sybiraków

Środa, 1 lutego 2012, 8:25
Aktualizacja: 8:27
Autor: red
Gmina Świdnica: Wójt gminy Świdnica odznaczona medalem Sybiraków
Fot. użyczone
Około tysiąca osób uczestniczyło w IX Ogólnopolskim Koncercie Charytatywnym w Sycowie na rzecz pomocy Polakom na Ukrainie i Białorusi. Podczas koncertu wójt gminy Świdnica, została odznaczona Brązowym Medalem Zasługi Fundacji „Straż Mogił Polskich Bohaterów” nadanym przez Związek Sybiraków za konserwację zabytków na Kresach Wschodnich.

Wydarzenie w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zgromadziło licznie przybyłych działaczy polonijnych, duchowieństwo z Polski, Białorusi i Ukrainy, parlamentarzystów, przedstawicieli dyplomacji, ministerstw, organizacji kresowych RP, fundacji i stowarzyszeń wspierających rodaków, a także władze samorządowe Dolnego Śląska.

Tym zaszczytnym wyróżnieniem odznaczeni zostali m.in.: Beata Pawłowicz – Dolnośląski Kurator Oświaty i Krzysztof Świderek – konsul generalny RP w Winnicy na Podolu. Brązowy Medal Zasług Prezydium Rady Fundacji przyznało odznaczonym za ratowanie zabytków kultury materialnej na Kresach Wschodnich, dokumentowanie i upowszechnianie Martyrologii Narodu Polskiego w wyniku agresji Swoeickiej po 17 września 1939 r. oraz za pomoc udzieloną Polakom zamieszkałym w byłym Związku Sowieckim.

Do akcji ratowania mogił na Ukrainie w ubiegłym roku włączyła się młodzież z Gimnazjum w Pszennie. Swój wolny czas, jakim były upragnione wakacje, spędzili w Mikulińce k/ Tarnopola. Wspólnie z grupą ponad 100 młodych uczniów z dolnośląskich szkół odpowiedzieli na apel wrocławskiej dziennikarki Grażyny Orłowskiej-Sondej i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Przez kilka miesięcy uczniowie zbierali fundusze na ratowanie nekropolii na Wschodzie. Młodzież z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie zgromadziła na ten cel 1232 zł. Następnie przez 11 dni młodzież z Pszenna prowadziła prace porządkowe na cmentarzu w Mikulińce. Przez kilkanaście dni kosiliśmy trawę, wycinaliśmy krzaki,, czyściliśmy pomniki i krzyże oraz malowaliśmy ogrodzenia wokół grobów. O historii tego i wielu innych miejsc na Wschodzie mogliśmy jedynie czytać podręcznikach do historii. My mieliśmy to szczęście zobaczyć je osobiście i była to dla nas doskonała lekcja patriotyzmu. Dziękujemy wszystkim organizatorom za umożliwienie nam wyjazdu i zakorzenienie w naszej świadomości pamięci o miejscach historii naszych pradziadów – mówili po powrocie uczestnicy wyjazdu. Efekty swojej pracy młodzież z Pszenna prezentowała na forum Rady Gminy Świdnica podczas XIX sesji, 5 grudnia 2011 r.
Uroczyste przekazanie odznaczenia społeczności Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie odbędzie 2 lutego 2012 r. o g. 11 podczas XXII Sesji Rady Gminy Świdnica.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group