Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 964
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Wójt spotkała się z NGO

Czwartek, 22 maja 2014, 13:08
Aktualizacja: 13:10
Autor: red.
Świdnica: Wójt spotkała się z NGO
Fot. użyczone
To już trzecie spotkanie wójta gminy Teresy Mazurek z organizacjami pozarządowymi, działającymi na terenie gminy Świdnica. 20 maja 13 organizacji pozarządowych podczas dwugodzinnego spotkania w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie podsumowało działania zrealizowane w 2013r. Chwalono się osiągnięciami i planami na 2014 r., jak również atutami schroniska.

Zaproszenia wójta gminy przyjęły: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Grodziszcze „Sztafeta Pokoleń”, Stowarzyszenie Ekorozwoju Wsi „Grodzisko”, Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Górnej „Trzy Sosny”, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Świdnica, Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Wsi Burkatów, Gminny Ludowy Klub Sportowy „Świdnica”, Polskie Stowarzyszenie Hodowców Osłów Na Rzecz Rozwoju Hodowli i Onoterapii oraz Kluby i Koła Gospodyń Wiejskich: Klub Miłośników Tradycji Wiejskiej z Lutomi Dolnej, Klub Miłośników Boleścina, Koło Gospodyń Wiejskich Bojanice, Koło Gospodyń Wiejskich w Witoszowie Dolnym, Koło Gospodyń Wiejskich w Lutomi Dolnej, Koło Gospodyń Wiejskich w Pszennie.

W krótkiej prezentacji najbardziej prężne organizacje podzieliły się wiedzą na temat źródeł pozyskiwania funduszy na działalność, korzyści wynikających z realizacji projektów i satysfakcji płynącej z działania na rzecz lokalnego społeczeństwa. Grupy nieformalne i stowarzyszenia zwykłe z zainteresowaniem podpytywały o wymogi rejestracyjne, ale i same prezentowały osiągnięcia w pracy w swoich miejscowościach.
Każda organizacja wniosła coś pozytywnego w to wyjątkowe spotkanie. Swoją troskę o drugiego człowieka, zaangażowanie w sprawy lokalnej społeczności, ale przede wszystkim ciepło i uśmiech, które towarzyszą im w codziennej pracy.

- Dziękuję Wam, że poświęcacie swój wolny czas na ubogacanie naszych wsi. Dziś na progu nowego okresu programowania i podziału kolejnych funduszy unijnych, jesteście tymi, którzy mogą zmieniać rzeczywistość, tymi, którzy mogą realizować swoje pasje, a jednocześnie wpływać na poprawę warunków życia naszych mieszkańców - mówiła do zgromadzonych wójt gminy Teresa Mazurek.

Historia stowarzyszeń i klubów wpisuje się w bogatą historię gminy Świdnica. Na szczęście działania w których uczestniczą organizacje zapisywane są na kartach ich pięknych kronik, które można było zobaczyć podczas spotkania.
Ważnym punktem spotkania było podsumowanie współpracy Gminy Świdnica z organizacjami pozarządowymi. Szczególną uwagę zwrócono na fakt, iż dzięki partnerstwu obydwu sektorów udało się pozyskać znaczne środki finansowe. Łączna wartość projektów realizowanych na rzecz mieszkańców gminy (w tym 2 projekty o zasięgu ponadgminnym ) to ponad 1 300 tys. zł. z czego udział środków gminnych to 25%, 63% pochodził z innych źródeł publicznych, a 12 % to wkład organizacji.

Wśród realizowanych w 2013 r. projektów można wymienić min.:
- Projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Bystrzycy Górnej „Trzy sosny” pt. KTO KOGO GRYZIE?
- Projekt Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Grodziszcze „Sztafeta Pokoleń”. MOJE ZDROWE ZĄBKI
- Projekt Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Świdnica KŁOPOT NIEWIELKI- ZGNIATAJ BUTELKI

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group