Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 961
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Wójt Teresa Mazurek pomagała w badaniach

Niedziela, 20 października 2013, 11:54
Aktualizacja: 11:58
Autor: red.
Gmina Świdnica: Wójt Teresa Mazurek pomagała w badaniach
Fot. użyczone
Punktualnie o godz. 9.00 w sobotę, 19 października ambulans Fundacji Ronalda Mc Donalda zawitał do Witoszowa Dolnego. Od godz. 12.00 do grona osób obsługujących proces badań przesiewowych w zakresie profilaktyki nowotworowej dołączyła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Celem Ogólnopolskiego Programu Profilaktycznych Badań Ultrasonograficznych jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych dzieci oraz wykrycie wszelkich najczęściej spotykanych w tym przedziale wiekowym odstępstw od normy. Program jest organizowany i w całości finansowany przez Fundację Ronalda McDonalda. Akcję wspierają: wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek oraz dyrektor przedszkola w Witoszowie Dolnym Renata Piotrowska.

Fundacja Ronalda McDonalda, założona w 2002 roku, to organizacja pożytku publicznego, należąca do większej całości, pracującej w 57 krajach organizacji charytatywnej Ronald McDonald House Charities. Fundacje na całym świecie łączy jeden wspólny mianownik - pomoc dzieciom, między innymi poprzez programy medyczne. W Polsce głównym projektem Fundacji jest ogólnopolski program „Nie nowotworom u dzieci”. Fundacja stawia na poprawę wczesnej wykrywalności chorób nowotworowych u najmłodszych, organizując badania USG, szkoląc lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz inwestując w wydawnictwa propagujące aktualną wiedzę w dziedzinie onkologii.

W akcjach badań USG prowadzonych przez Fundację, w których kluczową rolę odgrywa specjalistyczny ambulans Fundacji, zbadano tysiące dzieci. Jest to unikalna, mobilna stacja medyczna, w której znajdują się dwa gabinety lekarskie z nowoczesnym sprzętem ultrasonograficznym oraz poczekalnia. Ogólnopolski Program Profilaktycznych Badań Ultrasonograficznych obejmuje wykonanie u każdego zgłoszonego dziecka pełnej oceny ultrasonograficznej. Ambulans odwiedził już setki miast i mniejszych miejscowości w Polsce, docierając wszędzie tam, gdzie taka profilaktyka jest niezbędna.

- Profilaktyka onkologiczna to najważniejszy krok na drodze do zdrowia, ale choć świadomość na temat jej roli rośnie, to w Polsce ciągle za mało osób zgłasza się na badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka. Kształtowanie więc właściwych zachowań prozdrowotnych należy już zacząć od najmłodszych lat. Dlatego też gmina tak czynnie włączyła się w ogólnopolską akcję, do której przygotowania trwały od 2 lat. Na powstanie ok. 70% nowotworów mają wpływ szkodliwe czynniki środowiska oraz nieprawidłowe nawyki. W przypadku choroby nowotworowej profilaktyka jest więc szczególnie istotna. Najważniejsze to zdawać sobie sprawę z tego, co nam szkodzi, i w miarę możliwości unikać kontaktu z czynnikami rakotwórczymi – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group