Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1035
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Wójt w roli asystenta medycznego

Piątek, 18 października 2013, 7:50
Autor: red.
Gmina Świdnica: Wójt w roli asystenta medycznego
Fot. użyczone
Ogromne zainteresowanie towarzyszyło zapisom na bezpłatne badania USG dzieci wieku od 9 miesięcy do 6 lat z terenu gminy Świdnica. Już w pierwszym dniu zgłoszeń zostały wyczerpane wolne miejsca.

Dziś w specjalnym ambulansie od godz. 9.00 odbędą się pierwsze badania mające na celu dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych dzieci oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy, pod kątem profilaktyki nowotworowej. O godz. 12.00 do grona osób obsługujących proces badań przesiewowych dołączy wójt gminy Teresa Mazurek. Badania prowadzone będą w dniach 18 i 19 października, przy placówkach oświatowych w Witoszowie Dolnym i Pszennie w ramach ogólnopolskiego programu „Nie nowotworom u dzieci” Fundacji Ronalda McDonalda.

Fundacja Ronalda McDonalda założona w 2002 roku, to organizacja pożytku publicznego, należąca do większej całości, pracującej w 57 krajach organizacji charytatywnej Ronald McDonald House Charities. Fundacje na całym świecie łączy jeden wspólny mianownik - pomoc dzieciom, między innymi poprzez programy medyczne.

W Polsce głównym projektem Fundacji jest ogólnopolski program „Nie nowotworom u dzieci”. Fundacja stawia na poprawę wczesnej wykrywalności chorób nowotworowych u najmłodszych, organizując badania USG, szkoląc lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz inwestując w wydawnictwa propagujące aktualną wiedzę w dziedzinie onkologii.

W akcjach badań USG prowadzonych przez Fundację, w których kluczową rolę odgrywa specjalistyczny ambulans Fundacji, zbadano tysiące dzieci. Ambulans odwiedził już setki miast i mniejszych miejscowości w Polsce, docierając wszędzie tam, gdzie taka profilaktyka jest niezbędna. W najbliższy piątek i sobotę zagości w gminie Świdnica.

- Profilaktyka onkologiczna to najważniejszy krok na drodze do zdrowia, ale choć świadomość na temat jej roli rośnie, to w Polsce ciągle za mało osób zgłasza się na badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka. Kształtowanie więc właściwych zachowań prozdrowotnych należy już zacząć od najmłodszych lat. Dlatego też gmina tak czynnie włączyła się w ogólnopolską akcję, do której przygotowania trwały od 2 lat. Na powstanie ok. 70% nowotworów mają wpływ szkodliwe czynniki środowiska oraz nieprawidłowe nawyki. W przypadku choroby nowotworowej profilaktyka jest więc szczególnie istotna. Najważniejsze to zdawać sobie sprawę z tego, co nam szkodzi, i w miarę możliwości unikać kontaktu z czynnikami rakotwórczymi – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Badanie USG jest bezpiecznym i bezbolesnym sposobem upewnienia się, że rozwój dziecka przebiega tak, jak przebiegać powinien. Badania mają na celu dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych dzieci oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Wykonywane są w specjalnym ambulansie, który w gminie Świdnica zawita:

* 18 października- piątek do Witoszowa Dolnego( przy przedszkolu)
godz. 9-18
* 19 października- sobota do Pszenna ( przy szkole podstawowej) godz. 9-18

Czas potrzebny na badanie to ok. 15-18 minut. Po zakończeniu rodzice otrzymują wyniki badań oraz ewentualne porady lekarskie.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group