Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 977
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Wręczmy „Certyfikaty uśmiechu”

Czwartek, 3 stycznia 2019, 11:02
Aktualizacja: 12:04
Autor: red
Świdnica: Wręczmy „Certyfikaty uśmiechu”
Fot. UM Świdnica
Ponad 150 wykonanych badań oraz ponad 1000 rozdanych szczoteczek i kubeczków – to pierwsze efekty prowadzonego przez miasto Świdnicę programu „W Świdnicy bez próchnicy”.

Na zlecenie gminy projekt od września 2018 roku realizuje Centrum Stomatologii Estetycznej, Ortodoncji i Implantologii PROXIMA. Wszystko zaczęło się od akcji informacyjno – edukacyjnych, związanych z przeciwdziałaniem chorobie próchnicy u najmłodszych świdniczan. Uczestniczą w nich nie tylko dzieci, ale także rodzice i nauczyciele. Na ten cel miasto przeznaczy ponad 253 tys. zł, w ubiegłym roku wydatkowano już około 41 tys. zł.

Przypomnijmy, że świdnicki program obejmie od tego roku szkolnego dzieci z grup „zerówkowych” wszystkich przedszkoli, punktów przedszkolnych i klas 0 oraz 1 szkół podstawowych. Łącznie w dwuletnim okresie realizacji będzie to około 1000 dzieci. Grupa ta została wybrana zgodnie z sugestiami lekarzy stomatologów, ze względu na kształtowanie nawyków oraz stan uzębienia.

- Próchnica znów stałą się plagą społeczną. Brak systemowej opieki stomatologicznej, dedykowanej dzieciom, jest wielkim niedopatrzeniem systemu opieki zdrowotnej. Na razie jedynym rozwiązaniem jest przejęcie tego obowiązku przez samorządy – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Odbyło się już 8 spotkań edukacyjnych dla rodziców i opiekunów prawnych dzieci we wszystkich świdnickich publicznych i niepublicznych przedszkolach oraz szkołach podstawowych. Przeprowadzono także 50 zajęć edukacyjnych dla dzieci grup „0” oraz klas I, podczas których najmłodsi uczyli się m.in.: jak prawidłowo szczotkować zęby i jak ważna dla zębów jest zdrowa dieta. Przekazano 1008 sztuk szczoteczek i kubeczków dla dzieci uczestniczących w zajęciach. Wśród uczniów klas I przeprowadzono 159 badań diagnostycznych. Sprawdzono stan uzębienia dzieci i przekazano te informacje rodzicom, którzy otrzymali tzw. „Certyfikaty uśmiechu”.

W tym roku odbędzie się jeszcze lakowanie zębów trzonowych, bądź uzupełnienie go w zębach wcześniej już lakowanych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group