Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 636
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/powiat świdnicki: Wręczono Świdnickie Gryfy

Niedziela, 15 października 2023, 9:49
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 października 2023, 11:51
Autor: red
Świdnica/powiat świdnicki: Wręczono Świdnickie Gryfy
Fot. UM Świdnica
W czwartek, 12 października odbyła się uroczysta Gala Przedsiębiorczości, podczas której już po raz dziewiętnasty wręczone zostały statuetki Świdnickiego Gryfa. To nagroda, której celem jest wyróżnienie, a także promowanie firm i przedsiębiorstw działających w naszym mieście, a w przypadku „Sudeckiego produktu regionalnego” promowanie produktów wytwarzanych w naszym regionie.

Prezydent miasta, Beata Moskal-Słaniewska oraz przewodniczący Rady Miejskiej, Jan Dzięcielski wręczyli specjalne wyróżnienia – tytuły „Nestorów Biznesu Lokalnego”. Otrzymali je:

Maria Szopa, prowadząca sklepy przy ul. Trybunalskiej 19 i Długiej 34-36
Halina Pinkiewicz, prowadząca zakład i sklep jubilerski przy ul. Komunardów 13
Roman Duszyński prowadzący przez wiele lat lodziarnię przy ul. Długiej 4
Krzysztof Szaliłow, prowadzący firmę Rafix - sklep obuwniczy przy ul. Trybunalskiej 2 oraz dystrybucję pomocy dydaktycznych i zabawek do przedszkoli i żłobków
Edward Gałczyński, prowadzący kwiaciarnię przy ul. Łukowej 1,
Ilona i Robert Kurowscy prowadzący piekarnię przy ul. Grodzkiej 4.

W tym roku kapituła konkursu przyznała nagrody gospodarcze „Świdnicki Gryf” w następujących kategoriach:

Sudecki produkt regionalny:

PIRAMIDA Sp. z o.o. Kostrza, ul. Kopernika 30
Przedmiotem działalności firmy jest wydobywanie granitu, jego obróbka i przeróbka. Firma produkuje bardzo zróżnicowane wyroby kamienne, nie tylko z granitu strzegomskiego pochodzącego z własnej kopalni, ale także z różnokolorowych granitów i marmurów, importowanych z całego świata. Oprócz podstawowych produktów takich jak: krawężniki, posadzki, schody blokowe, płyty fasadowe, parapety, blaty kuchenne firma produkuje również elementy małej architektury np. fontanny, ławki, kwietniki, figury ogrodowe itp. Rzeczą, która wyróżnia spółkę Piramida od innych firm tej branży jest fakt wykonywania przez nią bardzo trudnych realizacji. W roku 2022 spółka wykonała oraz zamontowała z granitu strzegomskiego stupę buddyjską (tradycyjna budowla religijna) w Kolumbii. Do tej pory firma wykonała i zamontowała kilkanaście podobnych stup buddyjskich w wielu krajach. Jest to bardzo nietypowy produkt z granitu strzegomskiego o imponujących wymiarach, a spółka jest jedynym producentem tego typu budowli w Polsce.

Lider przedsiębiorczości:

GALESS Sp. z o.o. u. Jagienki 2-4, Świdnica
Jest jedną z większych firm na Dolnym Śląsku świadczącą usługi galwaniczne, która jako jedyna w Polsce świadczy usługę cynowania chemicznego oraz niklowania sulfaminowego w procesie automatycznym. Stale buduje nowe i modernizuje istniejące linie galwaniczne. Firma szczyci się wysoką jakością, terminowością i dbałością o środowisko naturalne. Funkcjonujące w przedsiębiorstwie Laboratorium Higieny Pracy i Badania Środowiska ESlab, od 12 lat posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji,potwierdzającekompetencje i upoważniającedo wykonywania badań i pomiarów czynników szkodliwych występujących na stanowiskach pracy oraz w ściekach. Nowoczesne, dobrze wyposażone laboratorium pozwala świadczyć usługi dla innych dużych zakładów pracy. GALESS Sp. z o.o. może pochwalić się bardzo wysoką jakością wykonywanych usług. Najlepszym dowodem na to jest wieloletnia współpraca z kluczowymi firmami motoryzacyjnymi, które kładą ogromny nacisk na jakość i terminowość.

Lider mikroprzedsiębiorczości

Firma Inwestycyjna JW Witold Jaskólski, Henryk Włodek s. c., ul. Westerplatte 40/2, Świdnica
Powstała w 2020 roku jako firma deweloperska, skupiająca się na inwestowaniu w ciekawych lokalizacjach ze zrównoważonym wskaźnikiem intensywności zabudowy. Obecnie realizuje inwestycje w Świdnicy, czyli zabudowę wielorodzinną - Ogrody Zawiszów oraz w Cieplicach. Stale rozbudowuje bazę firm współpracujących. Wprowadza na rynek nowy produkt, polegający na budowie mieszkań wraz z zarządzaniem w okresie gwarancji i po jej zakończeniu. Szanując środowisko naturalne, spółka dba o zagospodarowanie terenów inwestycyjnych nową zielenią. Planuje także wprowadzić system odczytu wodomierzy i ciepłomierzy poprzez obsługę z telefonu przez lokatorów i zarządcę oraz sterowanie temperaturą w mieszkaniu za pośrednictwem telefonu.

Zdrowie i uroda

MEDBEAUTY Aesthetic Clinic KEPA ul. Sikorskiego 31, Świdnica
Działająca w Świdnicy od 2008 roku klinika medycyny estetycznej. W ramach prowadzonej działalności oferuje bezpłatne konsultacje dla pacjentów chcących poszerzyć wiedzę z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Ponadto oferuje konsultacje dermatoonkologiczne, które w wielu przypadkach umożliwiły rozpoznanie i leczenie raka skóry. Dodatkowo, co miesiąc udzielane są bezpłatne konsultacje dermokosmetyczne. Autorskim pomysłem, doktora Andrzeja Kępy, jest stworzona w 2014 roku Akademia Kształtu, w której dwie wykwalifikowane kosmetolog oferują zabiegi na najnowocześniejszych obecnie urządzeniach medycznych, przeznaczonych do pracy z ciałem.

Oferta kliniki skierowana jest do wszystkich osób chcących w bezpieczny i profesjonalny sposób zadbać o zdrowie i wygląd. W 2020 roku wprowadzono do oferty pierwszy w Świdnicy program suplementacji, oferując dożylne wlewy witaminowe, wzmacniające, antiaging, wspomagające leczenie chorób nowotworowych. Trafiający do kliniki pacjenci onkologiczni są każdorazowo bezpłatnie konsultowani przez specjalistę onkologa.

Dobre smaki:

CAFE FOSA Wojciech Rut ul. Konopnickiej 9
Lokal jest nieprzerwanie czynny od 1993 roku. Początkowo oferta ograniczała się do serwowania asortymentu napojów alkoholowych, bezalkoholowych i drobnych przekąsek. Konkurencja i zapotrzebowanie lokalnego rynku usług gastronomicznych, powodowały ciągły rozwój lokalu. Oferta została poszerzona o kawiarnię, a w dalszej kolejności restaurację specjalizującą się w potrawach kuchni włoskiej. W kolejnych etapach rozbudowy wykorzystywane były wszystkie odkrywane relikty dawnej Świdnicy. Uwarunkowania historyczne i lokalizacja, pozwoliły na stworzenie idealnego miejsca do organizacji koncertów, spotkań i imprez okolicznościowych. Działania te spotkały się z dużym uznaniem klientów, którzy doceniają także starania w należytym przygotowaniu potraw z najlepszych, oryginalnych, w większości włoskich produktów, oraz obsłudze na odpowiednim poziomie.

Nagrodą specjalną „Wybitna osobowość” przyznaną przez Prezydent Miasta Świdnicy Beatę Moskal-Słaniewską, uhonorowano:

Jerzego Skoniecznego

Laureat to jeden z pierwszych świdnickich przedsiębiorców. Swoją firmę budował od wczesnych lat osiemdziesiątych XX wieku. Przez wiele lat aktywnie wspierał rozwój przedsiębiorczości w regionie, między innymi jako członek Krajowej Izby Gospodarczej.

Mogliśmy go poznać również jako wieloletniego członka prezydium Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, dzięki której przygraniczna współpraca, nie tylko gospodarcza, w szczególności z Republiką Czeską, rozwinęła się na skalę wcześniej niespotykaną.

Od 1991 roku członek Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, należący do elitarnego Klubu 25, zrzeszającego założycieli tej prężnie działającej od ponad trzydziestu lat organizacji, a także wieloletni członek zarządu i władz stowarzyszenia. W 2002 roku piastował funkcję prezesa tej organizacji.

Laureat jest nie tylko przedsiębiorcą działającym na rzecz rozwoju gospodarki, ale też aktywnym i utytułowanym działaczem społecznym. To wieloletni członek Klubu Rotary Świdnica-Wałbrzych, słynącego z działalności charytatywnej. Jest także Członkiem Honorowym Związku Więźniów Politycznych okresu Stalinowskiego, za którego wspieranie, także finansowe, został uhonorowany Krzyżem Więźnia Politycznego 1939-1956. W 2010 roku za te dokonania prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył go Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Działalność gospodarcza to jednak nie tylko męska robota w metalu, ale też – prowadzone wspólnie z żoną Krystyną oraz córkami Edytą i Justyną – znanej i lubianej restauracji Wołowina w Świdnicy, a także przepięknego i prężnie działającego Gospodarstwa Agroturystycznego Podkowa w Modliszowie.

Laureatem nagrody specjalnej przyznanej przez prezydent Świdnicy dla organizacji pozarządowej zostało:

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich
Towarzystwo powstało w Świdnicy 12 listopada 1988 roku z inicjatywy Witolda Karsta, Tadeusza Reczucha i Zbigniewa Strzeleckiego. Towarzystwo wpisało się w kontekst historyczno polityczny, który miał miejsce po II wojnie światowej, gdy na Ziemie Odzyskane przybyli mieszkańcy ze wschodu i stanowili około 40% społeczności. Głównymi celami Towarzystwa jest zachowanie pamięci o historii i kulturze kresowej oraz służenie pomocą mieszkającym tam nadal Polakom.

Instytucja bardzo dba o walory edukacyjne swojej działalności, toteż od początku istnienia chętnie współpracuje ze szkołami przy organizacji konkursów tematycznych np. „Moje kresowe korzenie”. Utrwala pamięć o losach Polaków urodzonych na kresach, głosi prawdę historyczną tak często wypaczaną czy przemilczaną.

Dzięki inicjatywie i funduszom Towarzystwa umieszczono w mieście kilka tablic pamiątkowych, upamiętniających wydarzenia historyczne. Nadano też nazwy ulicom i rondom świdnickim ku pamięci kresowian. W kalendarzu imprez sygnowanych przez Towarzystwo pojawiają się w kolejnych latach ważne dla całego środowiska lokalnego Dni Lwowa i Kultury Kresowej oraz wystawy.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group