Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Czytających: 987
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/powiat świdnicki: Wróciły pociągi

Poniedziałek, 26 czerwca 2023, 9:54
Aktualizacja: 11:55
Autor: red
Świdnica/powiat świdnicki: Wróciły pociągi
Fot. Gmina Świdnica
Po ponad 30 latach, od 24 czerwca PKP PLK SA wznowiło ruch pasażerski pociągów na trasie Świdnica Kraszowice–Jedlina Zdrój. Stacje i przystanki są przygotowane do obsługi podróżnych, w tym osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Inauguracyjny przejazd pierwszego składu pociągu przez teren gminy Świdnica witali mieszkańcy Burkatowa, Bystrzycy Górnej i Lubachowa, gdzie znajdują się pośrednie stacje na trasie linii kolejowej nr 266.

Wyjątkowe powitanie pasażerom, a wśród nich samorządowcom i zaproszonym gościom zgotowali strażacy ochotnicy z OSP Buraktów. Wjazd na stację Burkatów odbył się w asyście wozów bojowych z użyciem armatek wodnych. Na kolejnych stacjach podróżujących witali mieszkańcy sołectw Bystrzyca Górna i Lubachów.

- Cieszę się bardzo, że po 30 latach kolej ponownie zawitała na teren naszej gminy. Na razie w odsłonie turystycznej, mam jednak nadzieję, że wraz z rozpoczęciem roku szkolnego na trasie pojawią się regularne przewozy we wszystkie dni tygodnia. Zwiększenie częstotliwości przejazdów uzupełni ofertę przewozową MPK Świdnica i pozwoli mieszkańcom Burkatowa, Bystrzycy Górnej, Lubachowa na łatwiejszy dostęp do szkół średnich czy miejsc pracy zlokalizowanych w Świdnicy. Trasa do Jedliny-Zdrój niewątpliwie „przybliży” naszą gminę turystom rowerowym z pozostałej części Dolnego Śląska. Z myślą o nich i zwiększeniu atrakcyjności turystycznej gminy Świdnica realizujemy projekt o wartości ponad 10 mln zł polegający między innymi na budowie w dolinie rzeki Bystrzycy czterech stanic rowerowych, singiel traków, wytyczeniu i oznakowaniu tras MTB. Dzisiaj cieszymy się i świętujemy, jednak proces realizacji inwestycji nie był łatwy dla wykonawcy robót, ani dla mieszkańców miejscowości położonych w sąsiedztwie linii. Dziękuję mieszkańcom za cierpliwość i wyrozumiałość w trakcie prac, a dzisiaj za obecność i cudowny udział w przejeździe inauguracyjnym. Niezawodni jak zawsze nie tylko „ochrzcili” nowy przystanek w Burkatowie, ale również zadbali o dobry nastrój pozostałych uczestników wydarzenia - podkreśla zastępca wójta gminy Świdnica Bartłomiej Strózik.

Inwestycję o wartości blisko 120 mln zł netto „Rewitalizacja linii kolejowej nr 266 na odcinku Świdnica Kraszowice – Jedlina Zdrój, realizowała PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego w kwocie blisko 93 mln zł.

- Na całość tego projektu złożyły się 22 gminy Aglomeracji Wałbrzyskiej. Chciałbym podkreślić, że samorządowcami, którzy od samego początku zabiegali o reaktywację linii kolejowej Świdnica Kraszowice-Jedlina-Zdrój byli Leszek Orpel burmistrz Jedliny Zdroju, Adam Hausman wójt gminy Walin i Teresa Mazurek wójt gminy Świdnica. To oni przyszli do mnie w 2012 roku. Później w 2013 i 2014 roku kontynuowaliśmy starania aby przekonać 22 gminy żeby swoją część środków z polityki spójności EU przeznaczyć na linię, która tak naprawdę dotyczy 5 gmin. Chcę przez to podkreślić, że zwyciężyła idea współpracy gmin i logika, że to przedsięwzięcie jest ważne dla całej Aglomeracji. Nie tylko dla Jedliny, Walimia, czy Świdnicy. To pokazuje też, że w takich trudnych czasach kiedy czasem się polaryzujemy, współpraca samorządów może czynić ogromną zmianę, a ten projekt i ta linia jest tego najlepszym dowodem. Dziękuję wszystkim, którzy od samego początku byli zaangażowani w realizację tego projektu – podkreślał prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, lider Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Dzięki ponownemu uruchomieniu linii kolejowej nr 285 (Wrocław Główny-Świdnica Kraszowice) oraz linii nr 266 (Świdnica Kraszowice -Jedlina-Zdrój) mieszkańcy dolnośląskich gmin oraz turyści mają większe możliwości korzystania z lokalnych atrakcji poszczególnych gmin. Już teraz miłośników górskich tras rowerowych zapraszamy do Bystrzycy Górnej. W ramach realizowanego przez gminę Świdnica projektu pn. „Rozbudowa infrastruktury turystycznej w dolinie rzeki Bystrzycy i Piławy” przygotowano trasę która obejmuje odcinki głównie w obszarach administrowanych przez Nadleśnictwo Świdnica po istniejących drogach i ścieżkach leśnych oraz drogach dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych stanowiących własność Gminy Świdnica, o łącznej długości ok. 29 km w miejscowościach: Bystrzyca Górna, Witoszów Dolny, Witoszów Górny, Mokrzeszów, Modliszów i Pogorzała. Całość sygnowana znakiem „Strefa MTB Sudety”.

Jak będą kursować pociągi?

Początkowo (co najmniej do 3 września 2023 r.) przewidywane jest kursowanie trzech par pociągów w weekendy oraz dni świąteczne, a docelowo pociągi kursować będą we wszystkie dni tygodnia. Średni czas przejazdu ze stacji Świdnica Miasto do stacji Jedlina-Zdrój Centrum wynosi 27 min. Bilet normalny na tej trasie kosztuje 11,30 zł.

Na terenie gminy Świdnica pociągi zatrzymywać się będą na stacjach: Burkatów, Bystrzyca Górna, Lubachów.

Rozkład jazdy pociągów KOLEJE DOLNOŚLĄSKIE
https://kolejedolnoslaskie.pl/rozklad-jazdy/#rozklad_jazdy

Na trasie Świdnica Kraszowice – Jedlina Zdrój jest 25 przejazdów kolejowo-drogowych. Apelujemy o odpowiedzialne zachowanie na terenach kolejowych. Szczególnie prosimy rodziców i opiekunów, aby zwrócili uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group