Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 2325
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Wsłuchać się w bicie granitowego serca Polski

Czwartek, 8 marca 2012, 14:17
Aktualizacja: Piątek, 9 marca 2012, 8:46
Autor: red
Strzegom: Wsłuchać się w bicie granitowego serca Polski
Fot. użyczone
Spotkanie z przedstawicielami branży kamieniarskiej było kolejnym przykładem na to, że władze samorządowe Gminy Strzegom nie tylko zarządzają, wyznaczają kierunki rozwoju, ale też potrafią się wsłuchać w bicie granitowego serca Polski i próbują rozeznać problemy tych, którzy są związani z nim krwioobiegiem tytanicznej i twórczej pracy w kamieniu.

Rozeznanie prowadzi do wspólnych poszukiwań właściwych rozwiązań, a tym samym zgodnego spoglądania w przyszłość gminy. Bogactwem gminy jest granit, a jego wydobycie daje gwarancje pracy i godnych warunków życia zatrudnionym w tej branży ponad 4000 pracowników. Problemem jednak jest transport urobku.

Samochodami ciężarowymi nie wszędzie można dojechać, a ich ładowność jest też ograniczona. Poza tym w grę wchodzi nadmierna eksploatacja i niszczenie dróg. Rozwiązaniem jest transport kolejowy, ale powstaje problem udostępniania bocznic kolejowych, a przede wszystkim ich stan techniczny.

W celu przedyskutowania licznych problemów, dotyczących transportu kruszywa koleją, stanu ramp i bocznic, a także polepszenia infrastruktury PKP na terenie Gminy Strzegom Zbigniew Suchyta, Burmistrz Strzegomia zaprosił na spotkanie z przedstawicielami branży kamieniarskiej Tadeusza Szulca, Dyrektora PKP S.A. Oddział Wrocław, Józefa Muzykę, Z- cę Dyrektora ds. Handlowo- Eksploatacyjnych oraz Zbigniewa Ślęzaka, Zarządcę Rejonu Administrowania i Utrzymania Nieruchomości w Wałbrzychu. Wprowadzając do tematu powiedział: -Mamy największy problem z prywatną bocznicą kolejową w Goczałkowie, która znajduje się w środku wsi. Ludzie się skarżą i proszą o pomoc. Zapytam, czy jest możliwość wykorzystania bocznicy na Grabach, gdzie znajdują się duże firmy? Czy istnieje możliwość wybudowania nowych bocznic w rożnych częściach naszej gminy? Tadeusz Szulc poinformował, że pojawiły się duże pieniądze na modernizację trakcji kolejowej, przedstawił zadania inwestycyjne kolei w najbliższym czasie, co oznacza zapotrzebowanie na tłuczeń. Zaznaczył, że 90% tłucznia wykorzystywanego przez kolej, pochodzi z regionu Dolnego Śląska, a więc i Strzegomia. - Chcemy wykorzystać na terenie gminy ten potencjał, który istnieje dzisiaj: potencjał Strzegomia Głównego, Grabiny, planujemy uruchomienie części linii Strzegom- Malczyce. Co mamy do dyspozycji w pobliżu Strzegomia? Nie mamy najlepszej infrastruktury, będziemy ją poprawiać, więc będziemy potrzebować pomocy ze strony Państwa- powiedział dyrektor

-Na terenie gminy mamy kilka bocznic stanowiących własność prywatną, oddanych w dzierżawę lub stanowiących własność PKP. Nie wszystkie są używane, ponieważ dostęp do nich jest utrudniony. Kolej proponuje współpracę i deklaruje, że w tej części, która jej dotyczy, dokona modernizacji w celu poprawy stanu torów. Z drugiej strony zachęca prywatnych właścicieli kopalń, żeby w części przebiegającej przez grunty prywatne, właśnie firmy inwestowały w budowę ramp, czy bocznic- spuentował dyskusję Wiesław Witkowski, zastępca burmistrza.
Ze strony zaproszonych przedsiębiorców padły deklaracje współpracy przy wywozie kruszywa. Szczegóły techniczne będą omawiane w węższym gronie przedstawicieli firm, którzy są bezpośrednio zainteresowani tematem. Należy jednak dodać, że większa część przedsiębiorców branży kamieniarskiej wywozi transportem kołowym wyroby już przetworzone.

Na spotkaniu podjęto także temat zmiany przepisów ustawy z dnia 1 lipca 2011r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która narzuciła na gminę nowe obowiązki w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, przedstawiono stan budżetu gminy oraz wysokość podatku od nieruchomości w porównaniu do ościennych gmin.

Zbigniew Suchyta zapraszając do dyskusji powiedział:- Ważnym dla dalszych poczynań samorządu jest poznanie stanowiska przedstawicieli branży kamieniarskiej, dotyczącego wywozu śmieci. Zebrani wyrażali obawę, że jeżeli zostanie wybrany drogą przetargu jeden podmiot do wywozu śmieci, to będzie stawiał warunki, z czasem nie do przyjęcia. Problem został poddany pod rozwagę i dyskusję. Do związków branżowych skierowano prośbę o wyrażenie stanowiska na piśmie, które zostanie przekazane radnym Rady Miejskiej w celu podjęcia decyzji drogą uchwały. Zainteresowanie wzbudził temat odpadów specjalnych, których wywóz nie ulegnie zmianie.

Zebrani wyłonili trzyosobową reprezentację do kontaktu z władzami samorządowymi, w skład której weszli: Roman Piech, Marek Chełchowski i Krzysztof Pylak.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group