Wtorek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 651
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Wspólna koalicja na rzecz osób starszych

Sobota, 16 maja 2015, 13:24
Aktualizacja: 21:05
Autor: red.
Gmina Świdnica: Wspólna koalicja na rzecz osób starszych
Fot. UG Świdnica
14 maja w Krzyżowej, podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowa pt. „Współczesne wyzwania gerontologii – podejście holistyczne” samorządowcy, przedstawiciele uczelni wyższej, Uniwersytetu III Wieku, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców podpisali wspólny list intencyjny, na rzecz promowanie idei zdrowego i aktywnego starzenia się oraz podejmowania wspólnych działań w okresie zmian demograficznych.

Głównym celem konferencji było umożliwienie wymiany poglądów, prezentacja wyników badań i dobrych praktyk osobom, które zawodowo zajmują się problematyką starzenia się ludności, starości i ludzi starszych, reprezentującym zarówno różnorodne dyscypliny naukowe jak i praktykom.

Przedłużenie ludzkiego życia, a w szczególności seniorów to dowód na to że dbamy o swoje zdrowie. Fakt ten rodzi jednak wiele dylematów i potrzeb związanych z godnym starzeniem się. Wiele badań naukowych dowodzi, że w ciągu najbliższych 6 lat blisko połowa społeczeństwa w naszym kraju będą stanowiły osoby powyżej 60. roku życia. Wsłuchując się w głos seniorów nt. godnej jesieni życia na terenie gminy Świdnica prowadzimy wiele spotkań, akcji i projektów integracyjnych, których uczestnikami są nie tylko seniorzy ale i nasze dzieci i młodzież. Dlatego też z ogromną radością przyjęłam zaproszenie do patronowania I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej oraz włączenie się w akcję podpisania regionalnej koalicji na rzecz zdrowego starzenia. Ważne jest aby jesień życia każdego seniora była nie tylko godna, ale również szczęśliwa. Bowiem starzenie się jest naturalnym etapem życia każdego z nas. Nie jesteśmy w stanie go uniknąć, ale możemy zrobić wszystko, aby starość oznaczała dalszą aktywność. Głównymi beneficjentami działań zawartej koalicji będą przyszłe pokolenia. By miało to miejsce, już dziś rozpoczynamy działania rozwijające ideę zdrowego i aktywnego starzenia się – mówi wójt Teresa Mazurek.

Trwająca przez cały dzień konferencja naukowa w Krzyżowej składała się z kilku bloków tematycznych obejmujących m.in. perspektywy: humanistyczną, medyczną, ekonomiczną i praktyczną szeroko rozumianego wieku senioralnego. Każdy z paneli prowadzony był przez specjalistów w dziedzinie gerontologii, a radzie naukowej konferencji przewodniczył prof. dr hab. Łukasz Sułkowski.

Zawarta w Krzyżowej koalicja zakłada m.in. współdziałanie w opracowaniu strategii kompleksowej polityki senioralnej na terenie miasta i gminy Świdnica oraz powiatu świdnickiego, a także miasta i gminy Dzierżoniów oraz powiatu dzierżoniowskiego, na lata 2016-2020 w kontekście „Założeń Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce (2014-2020), a także projektowaniu wspólnych – regionalnych działań. Dokument podpisali: przedstawiciele samorządu świdnickiego i dzierżoniowskiego (powiat, miasto, gmina), tym wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, Sudecka Izba Przemysłowo Handlowa, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Społeczna Akademia Nauk Wydział w Świdnicy.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group