Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 1049
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Wspólne działania, wspólna historia

Sobota, 9 marca 2013, 11:08
Aktualizacja: 11:10
Autor: red.
Strzegom: Wspólne działania, wspólna historia
Fot. UM Strzegom
II etap prac renowacyjnych na Cmentarzu Żydowskim w Strzegomiu rozpoczęty. Od 4 do 28 marca sześcioosobowa grupa młodych bezrobotnych z miejscowości Eberswalde i Freienwalde będzie wraz z uczniami z Zespołu Szkół w Strzegomiu wspólnie pracować, poznawać historię, kulturę, zwyczaje, obyczaje, graniczących ze sobą krajów oraz odkrywać nie wszystkim znaną historię gminy żydowskiej w Strzegomiu.

Młodzież kroczy śladami przeszłości, oddaje jej hołd, odkrywa często zapomnianą historię losów rodzin żydowskich w Strzegomiu.

By uzupełnić i zgłębić wiedzę na ten temat zwracamy się do wszystkich, którzy posiadają informacje oraz dokumenty i zdjęcia, żeby podzielili się z innymi i przesłali je (w formie plików w pdf. lub jpg) na adres: biuletyn@strzegom.pl , oczywiście z zezwoleniem na ich publikację, za co serdecznie z góry dziękujemy. Nasza wiedza będzie bogatsza, gdy przemówią ludzie.

Jak więc odpowiemy na pytanie: Czy znamy historię cmentarza żydowskiego w Strzegomiu? Może tak, jak poniżej:

Cmentarz strzegomski został oddany do użytku 15 V 1815 r. Jego założenie wynikało z wydanego w latach 1814 i 1818 rozporządzenia władz, nakazującego Żydom zakładanie własnych cmentarzy w pobliżu miejsc zamieszkania.
Powierzchnia cmentarza wynosiła 0,07 ha. Na początku lat 40-tych XX w. właścicielem nekropolii był okręg wyznaniowy w Świdnicy. Do 1944 r. znajdowało się na jego terenie 77 nagrobków i pomników kamiennych, 12 drzew liściastych i 7 iglastych. W związku z zapewnieniami Führera o nieodpłatnym przekazaniu administracji samorządowej mienia wrogów Rzeszy (a za takie uważane było mienie żydowskie), burmistrz Strzegomia zainteresowany był nieodpłatnym przejęciem nieruchomości. Jednakże administracja skarbowa wyceniła wartość nieruchomości cmentarnej na kwotę 420 marek niemieckich i 13 X 1944 r. została sfinalizowana umowa kupna-sprzedaży z Gminą Strzegom.

Po II wojnie światowej cmentarz został przejęty przez polskich Żydów, którzy osiedlili się w Strzegomiu po 1945 r. Teren nekropolii otoczony jest częściowo zdekompletowanym murem, posiadającym zamykaną na kłódkę bramę.
Obecnie trwają prace nad odtworzeniem całości murów zewnętrznych. Cmentarz, dawniej porośnięty bujną roślinnością i krzewami, odzyskuje powoli właściwy mu wygląd. Na jego terenie zachowało się około 80 podstaw nagrobków i macew, które umocowują do podstaw uczestnicy projektu.

Dodajmy, że partnerem projektu ze strony polskiej jest Zespół Szkół w Strzegomiu. Wsparcie dla projektu okazały władze samorządowe Strzegomia, zaś pomoc rzeczową i materiałową świadczy ZUK sp. z o.o..

(Grażyna Kuczer, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group