Środa, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 761
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Wspólnoty z szansami

Środa, 9 sierpnia 2023, 9:14
Aktualizacja: 15:15
Autor: red
Świdnica: Wspólnoty z szansami
Fot. UM Świdnica
Unijne środki dla wspólnot mieszkaniowych.

Ponad 130 milionów złotych jest „do wzięcia” dla wspólnot mieszkaniowych z terenu subregionu wałbrzyskiego zainteresowanych przeprowadzeniem termomodernizacji budynków mieszkalnych, wspólnotowych. Pieniądze mogą być przeznaczone na remont i ocieplenie dachu, elewacji czy wymianę okien. Zarządcy wspólnot mieszkaniowych ze Świdnicy i okolic spotkali się w Urzędzie Stanu Cywilnego we wtorek, 9 sierpnia, z pracownikami Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, którzy opowiedzieli o szczegółach programu.

Nowa dyrektywa unijna zakłada, że państwa wspólnoty osiągną neutralność klimatyczną do 2050 roku. Żeby ją uzyskać koniecznym jest, aby do 2030 roku ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o 55 proc. Według unijnych ekspertyz to budynki są tym sektorem, w którym można uzyskać największe oszczędności. Aby wspomóc ten proces powstał Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który sfinansuje działania w ramach programów 9.5.A renowacja zwiększająca efektywność energetyczną istniejących budynków mieszkalnych oraz 9.5.B renowacja zwiększająca efektywność energetyczną budynków infrastruktury publicznej. O szczegółach unijnych dofinansowań opowiedzieli pracownicy Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, którzy spotkali się z samorządowcami i zarządcami wspólnot mieszkaniowych z regionu.

- Jesteśmy tu dziś po to, aby dostarczyć zarządcom wspólnot mieszkaniowych informacji na temat możliwości pozyskania dofinansowania do remontu budynku. Procedura jest skomplikowana i wymaga odpowiednio przygotowanej dokumentacji, spełnienia wyznaczonych kryteriów i wskaźników. Chcemy ułatwić cały proces i przekonać jak największą liczbę potencjalnych wnioskodawców do udziału w programie – mówi Sylwia Gacek z DIP.

Wspólnoty mieszkaniowe w ramach tego zadania mogą starać się o dofinansowanie do 80% kosztów kwalifikowanych. Minimalna wartość zadania to 300 tys. zł. Pieniądze można przeznaczyć na remont i ocieplenie dachu, docieplenie piwnic, elewacji czy wymianę okien. Dotyczy to także wymiany źródła ogrzewania, instalację urządzeń OZE, modernizację instalacji CO i CWU, a także podłączenie do sieci ciepłowniczej. Aby móc skorzystać z unijnego wsparcia trzeba jednak spełnić szereg wymagań. Jednym z nich jest konieczność wykazania efektywności energetycznej zadania.

- To wyjątkowa okazja, aby poradzić sobie z problemami z którymi borykamy się od lat, ale do tej pory brakowało pieniędzy na ich rozwiązanie. W Świdnicy wiele wspólnot jest gotowych do podjęcia działań. Mają gotową dokumentację, projekty, a niektóre audyty energetyczne. Dotyczy to również obiektów zabytkowych. Wiemy, że potencjał jest duży, bo co roku do naszego, gminnego programu zgłasza się wielu zarządców z wnioskiem o dofinansowanie remontu budynku. Tylko w tym roku było ich ponad 130. Unijne pieniądze pomogą zrealizować te projekty i ograniczyć zużycie energii, co przełoży się na mniejsze rachunki za prąd czy gaz. Mówię to po to, aby zmobilizować Państwa do działania i przekonania poszczególnych członków wspólnot mieszkaniowych do wzięcia udziału w tym programie i skorzystania z unijnych dotacji, bo warto – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Wspólnoty mieszkaniowe zainteresowane uzyskaniem unijnego dofinansowania mogą składać odpowiednie wnioski do Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. Program ten realizowany jest w formie otwartego konkursu. Oznacza to, że pieniądze otrzymają projekty z najwyższą liczbą punktów. Szczegółowych informacji udziela oddział DIP w Świdnicy, Rynek 1, I piętro przy siedzibie Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, a także Wydział Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Świdnicy tel. 74 856 29 65.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group