Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 914
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Wspomnienie o Andrzeju Scheerze

Piątek, 21 maja 2010, 15:56
Aktualizacja: 15:57
Autor: red.
Świdnica: Wspomnienie o Andrzeju Scheerze
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Stanisław Kotełko wspomina wybitnego świdniczanina, Andrzeja Scheera, który odszedł od nas w niedzielę, 16 maja, przeżywszy 61 lat.

Wspomnienie…

Odszedł od nas Andrzej Scheer, świdniczanin z urodzenia i z wyboru, zasłużony regionalista, działacz społeczny, popularyzator wiedzy o ziemi dolnośląskiej. Był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kasprowicza, ukończył studia w zakresie geografii na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasjonowała go jednak historia i na niej skoncentrował swe zainteresowania. Wybrał dziedzinę niezwykle ciekawą, mało przed laty znaną – kamienne pomniki dawnego prawa. Jest ich wiele na całym obszarze Dolnego Śląska, a szczególnie w okolicach Świdnicy. Zapomniane, bezmyślnie niszczone, często wykorzystywane do celów gospodarczych skazane były w wielu wypadkach na stopniową zagładę. Andrzej odkrył ich piękno, usiłował rozwiązać ukryte w nich tajemnice…Zgromadził wokół siebie grono entuzjastów zwane „Bractwem Krzyżowców”. Odnalazł i zinwentaryzował przy ich pomocy setki obiektów, stworzył imponującą dokumentację, doprowadził do trwałego zabezpieczenia krzyży i kapliczek a także wydania wielu publikacji popularno-naukowych.

Drugą jego pasją była historia kolei, szczególnie dolnośląskiej. Badał jej dzieje od powstania aż po ostatnie lata XX w. Gromadził stare mapy, zdjęcia, ilustracje ukazujące rozwój kolejnictwa w naszym regionie. Był autorem kilku publikacji poświęconych temu tematowi.

Był aktywnym członkiem Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej oraz miejscowego Oddziału PTTK. Przez blisko trzydzieści lat brał udział w pracach zespołu redakcyjnego Rocznika Świdnickiego. Uczestniczył w upowszechnianiu krajoznawstwa i turystyki. Był instruktorem krajoznawstwa i przewodnikiem wycieczek.

Nigdy nie szczędził sił ani czasu dla swoich pasji. Był entuzjastą zawsze gotowym do działania, do podjęcia nowych wyzwań.

Dziękujemy Ci Andrzeju za Twój trud, za twórczą pasję, za dzieło, które pozostanie trwałym wkładem w dorobek polskiego regionalizmu. Twoje odejście będzie dla nas wielką stratą. Ale zachowamy Cię we wdzięcznej pamięci.

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Oddział w Świdnicy

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w sobotę, 22 maja o godz. 13.00 na cmentarzu parafialnym przy Alei Brzozowej w Świdnicy. Msza święta żałobna odprawiona zostanie w sobotę o godz. 7.00 w pościele p.w. św. Józefa.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group