Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 659
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jaworzyna Śląska: Wspomnienie stanu wojennego

Sobota, 10 grudnia 2011, 8:57
Aktualizacja: 8:58
Autor: red
REGION, Jaworzyna Śląska: Wspomnienie stanu wojennego
Fot. użyczone
8 grudnia 2011 roku, w godzinach wieczornych, w Jaworzynie Śląskiej aresztowany przez Milicję Obywatelską został Kazimierz Kimso – szef Dolnośląskiej Solidarności. Wraz z nim służby bezpieczeństwa pojmały Wiceburmistrza Jaworzyny Śląskiej – Marka Zawiszę oraz przewodniczącego „Solidarności” z ZPS „Karolina” – Ireneusza Bessera.

Na szczęście był to tylko element interaktywnego widowiska pod tytułem „Cena wolności”, które odbyło się w Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Widzowie przybyli na spektakl zostali dosłownie przeniesieni w realia stanu wojennego. Młodzi aktorzy – uczniowie gimnazjum - doskonale wczuli się w rolę milicjantów, zomowców oraz opozycjonistów. W trakcie spektaklu można było zapisać się do Komitetu Strajkowego Solidarności, a w konsekwencji oberwać za to milicyjną „pałą”! Cała sala okazała się jedną wielką sceną, a udział w inscenizacji wziął każdy z obecnych. Światło, nastrojowe efekty dźwiękowe i muzyka oraz interakcja aktorów z widzami, stworzyły niepowtarzalny klimat. Po ciele przechodził dreszcz. Z wielu oczu popłynęły łzy. Czas cofnął się o trzydzieści lat. Wychodzący widzowie podkreślali wiele razy: „Mocne, autentyczne przeżycie”.

O scenariusz, oprawę dźwiękową i świetlną zadbali Joanna i Sylwester Bartczak. Joanna na co dzień uczy w jaworzyńskim Gimnazjum, natomiast jej małżonek szefuje miejscowemu Ośrodkowi Kultury. Przy realizacji widowiska pomagała także nauczycielka stażystka - Dagmara Gruszczyńska. Oprawę muzyczną wzbogacił zespół gitarowy „Word Pick” pod przewodnictwem Sebastiana Grajaszka.

Po uwolnieniu z „internowania” Przewodniczący Kazimierz Kimso podziękował młodzieży Gimnazjum za widowisko i przekazał na ręce Dyrektora Gimnazjum - Krzysztofa Sołtysa - książki o Dolnośląskiej Solidarności.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group