Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 982
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Wybory czerwcowe w Świdnicy – jak było naprawdę? – debata 4 czerwca

Sobota, 31 maja 2014, 8:05
Autor: red.
Świdnica: Wybory czerwcowe w Świdnicy – jak było naprawdę? – debata 4 czerwca
Fot. organizator
W środę, 4 czerwca przypada 25–rocznica pierwszych w Polsce częściowo wolnych wyborów. Z tej okazji w Świdnicy zostanie zorganizowana debata związana z wydarzeniami, które miały miejsce w samej Świdnicy. Zaplanowano ją na środę na godz. 18.00 w Sali Cysterskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Franciszkańska 1).

1989 rok był rzeczywiście przełomowy, a wybory czerwcowe uruchomiły lawinę innych wydarzeń, które zakończyły okres PRL i stały się podstawą dzisiejszej Polski. Dlatego warto pamiętać o 4 czerwca 1989 r. Jednak oprócz celebrowania rocznicy wyborów, warto także mieć rzetelną wiedzę na ich temat. Zorganizowane przez nas spotkanie ma temu służyć. Liczę na ciekawe wypowiedzi zaproszonych gości oraz rzeczywistą interakcję z mieszkańcami, którzy przyjdą na spotkanie – wyjaśnia Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy, który w latach 1989-90 działał w Komitecie Obywatelskim „Solidarność”.

W dyskusji weźmie udział Marian Kowal, poseł na Sejm RP, wybrany w czerwcu 1989 roku z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Osoba, która po doświadczeniach I kadencji Sejmu RP postanowiła wyłączyć się z polityki, opowie o pamiętnych wyborach oraz o swej pracy w Sejmie, który podejmował wtedy kluczowe dla Polski decyzje np. wybór gen. Jaruzelskiego na prezydenta, wprowadzenie „reformy Balcerowicza”, ustanowienie samorządu terytorialnego itp.

Artur Sierzputowski w latach 1989-90 był przewodniczącym MKO NSZZ „Solidarność” w Świdnicy. Przewodził związkowi, gdy po okresie delegalizacji powracał do legalnej działalności. Kierował także kampanią wyborczą do Sejmu i Senatu prowadzoną przez KO „Solidarność” .

W dyskusji moderowanej przez wiceprezydenta Pałaca weźmie udział również Janusz Maniecki – historyk, prowadzący badania dotyczące opozycji demokratycznej w czasach PRL w naszym regionie. Z uczestnikami debaty ma się podzielić informacjami związanymi z akcjami podejmowanymi przez SB w celu dezorganizacji starań o dobry rezultat wyborczy KO „Solidarność”.
W trakcie spotkania przewidziano pytania od publiczności.

Czerwcowe wybory to również święto demokracji – dodatkowy akcent związany z rocznicą 25-lecia zaplanowano 10 czerwca, podczas Kongresu Regionów.

***

Prezydent Miasta Świdnicy Wojciech Murdzek zaprasza na otwarte spotkanie dla wszystkich mieszkańców, zainteresowanych wydarzeniami przełomowego roku w historii Polski.

Wybory czerwcowe 1989 – jak było naprawdę w Świdnicy?
Rozmowa o faktach, nie o ogólnikach i obiegowych opiniach.

Środa, 4 czerwca, godz. 18.00 – Sala Cysterska Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Franciszkańska 1 w Świdnicy

Gośćmi będą ważni uczestnicy wydarzeń:
• Marian Kowal – poseł na Sejm RP wybrany w czerwcu 1989 roku z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”,
• Artur Sierzputowski – w latach 1989-90 przewodniczący MKO NSZZ „Solidarność” w Świdnicy,
oraz Janusz Maniecki – historyk, prowadzący badania dotyczące opozycji demokratycznej w czasach PRL.

Spotkanie poprowadzi Ireneusz Pałac, wiceprezydent Świdnicy, w latach 1989-90 działacz Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group